Ünnepek vs. Függőség!?

MORZSÁK – Módszertani receptes zsák
Szakmatámogatási hírlevél – II. évfolyam 1. szám – 2023 március

A statisztikai hivatal legfrissebb adatai alapján a felnőtt magyar lakosság 5,2 százaléka a nagyivók közé, 20 százalék tartozott a mértékletes ivók, 46 százalék az alkoholt ritkán fogyasztók, illetve 29 százalék az absztinensek közé volt sorolható. Minden huszadik felnőtt (a férfiak 9,3, a nők 1,5 százaléka) a nagyivók kategóriába került, ami az országban 420 ezer főt jelent. 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Színes Fogadó Tér Szenvedélybetegek Integrált Intézménye „Zenehíd” alkalmain függők és nem függők a zene erejével is gyógyulhatnak.

Megengedő, elfogadó közegben, ének és élő hangszeres játék (gitár, hegedű, ütős hangszerek) segíti az egyéni felismerést és belátást, hogy esetleg már nem az ember irányít, hanem a szer. Így megnyílhat az út a változtatás felé.

A józanságmunka viszont nem megy egyedül!

A függőként létezést előbb a józanodó (első év), majd a felépülő létre cserélni egy erőt próbáló, hosszú, összetett és gyakran fájdalmas folyamat. A Zenehíd alkalom az élő zene és a nyitott csoport erejével támogatja ezt a munkát, függők és nem függők együtt élik meg, ahogy a zene hallgatása, vagy művelése képes elvonni a figyelmet a negatív ingerekről, mint aggodalom, fájdalom, szorongás, bűntudat, düh, harag, félelem.

Az emberi jól-létre koncentrálva javítja a lelki egészséget, erőt ad a megtartáshoz és tovább lépéshez vagy újrakezdéshez, modulálja a figyelmet, a gondolkodást. Segít a szermentes új identitás meghatározásában, az új emberi kapcsolatok kialakításában, mert a közös zenélésben megjelenő erő és hatalom felismerése segít számukra jobbá, szebbé és élvezetesebbé tenni a felépülés mindennapjait. 

Két idézet felépülőktől:

  • “A józanodásom óta nem beszélgettem nem függőkkel. Most jöttem rá, hogy nemcsak a sorstárs közösségek fontosak, itt megtanulhatunk kapcsolódni a nem függőkkel, ami segíti a társadalomba való visszailleszkedésünket.”
  • ” Gyerekkorom óta nem énekeltem együtt senkivel vagy egyáltalán nem énekeltem, de most rájöttem, milyen jó ezt egy elfogadó közösségben tenni.”

Kísértő függőségeink

Kortól és nemtől függetlenül életünket számtalan függőség keserítheti meg, melyek a közelgő ünnepek alatt felerősödhetnek. Alkohol, drog, szerencsejáték, dohányzás, evési zavar, társfüggőség, vásárlásfüggőség…

Az ünnep olyan alkalmakat teremthet, amikor engedékenyebben bánunk magunkkal és másokkal is. Szinte természetes és normális a ránk törő vásárlási őrület, az erőn felüli megfelelni vágyás, a húsvéti étkezések hedonizmusa, a locsolkodáskor már szinte elengedhetetlen és gyakorta mértéktelen alkoholfogyasztás. Az ünnepi időszakban megnövekvő stressz szorongáshoz, depresszióhoz, fizikai megbetegedésekhez, függőségekhez vezethet és ilyenkor talán még fokozottabb a kísértések ereje.

Magyarországon az alkohol Hungarikum, múltja van a közös alkoholfogyasztásnak. Azoknak, akiknek problémát jelent az alkohol, vagy alkoholbetegként a józanodás és a felépülés útján járnak, ez az időszak valószínűleg még inkább megterhelő.

Hogy tehetjük elviselhetőbbé? 

Figyeljünk a saját és mások visszajelzésére, ne unszoljunk senkit. Döntsünk tudatosan, őrizzük meg józanságunkat, állítsunk fel határokat, merjünk segítséget kérni, tanuljunk meg nemet mondani.

Készítette:

Káldy-Szabó Eszter

intézményvezető

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Színes Fogadó Tér Szenvedélybetegek Integrált Intézménye

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.