Szakmatámogatás az eredmények tükrében – Négy vármegye szociális és gyermekjóléti intézményeit segítették az elmúlt három évben

A Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ és a Vas és Zala megyei Területi Szakmatámogatási Rendszer közös szervezésben tartotta szakmai napját december 10-én, amelyen a Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Vas és Zala vármegyék szociális és gyermekjóléti intézményeinek munkatársai vettek részt. „Három év szakmatámogatási munkája kihívások elé állította csapatunkat. Úgy érezzük, hogy a szakemberek számára meghatározó jelentőségű volt tevékenységünk. Kialakultak szakmai közösségek, számos alkalommal cserélhettek tapasztalatok a kollégák, megismerhették egymás munkáját, tanulhattak egymástól. A tőlük kapott visszajelzések alapján szükség van a folytatásra. Bízunk abban, hogy erre a következő támogatási időszakban is lesz lehetőségünk” – foglalta össze az elmúlt időszakban végzett gyümölcsöző, közös és eredményes munkát a „A szakmatámogatási megbízatás eredményei” című konferencián Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nyugat-Dunántúli Régiójának szakmai vezetője, a Területi Szakmatámogatási Rendszer idősügyi munkacsoport vezetője. 

A Területi Szakmatámogatási Rendszer országos lefedettséggel támogatta 2021 szeptemberétől 2024 végig a szektorban tevékenykedő intézmények mindennapi munkáját hálózat kialakításával és működtetésével, az elmúlt három évben rendezvényeikkel Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben több mint 130 alkalommal közel 3300 főt értek el, míg Vas és Zala vármegyében 80 alkalommal 1777 fővel alakult ez a szám. 

A szakmafejlesztés és szakmatámogatási megbízatás kétirányú feladataként a tájékoztatás mellett, az intézmények által jelzett észrevételek is becsatornázásra kerültek az ágazatirányítás felé. Az egyéni állásfoglalások kérése mellett számos a területet érintő felmérés és kutatás készült a projekt ideje alatt. A szakmai napon mindkét konzorcium bemutatta fejlesztő, támogató munkáját kiemelve azon területeket az Országos hálózatban aktívabb szerepeket vállaltak. Ezek a két TSZR viszonylatában az idősellátás, a hajléktalanellátás és a falu- és tanyagondnoki szolgáltatások voltak. 

A nap folyamán a szakmatámogatás jelenéről és jövőjéről Kun Gábor a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet módszertani igazgatója beszélt. A rendezvény helyt adott egy saját szerkesztésű ADHD-val kapcsolatos kiadványbemutatóra is mely az ADHD-val diagnosztizált, vagy a tünetegyüttes jeleit mutató gyermekek és családjaik segítési lehetőségeit sorakoztatja fel. A jelenlévők hallhatták a két szakmatámogatás által közös koordinációban elkészült átfogó, két járást érintő szociális felmérést, mely hiánypótló kutatás eredményeit Széchenyi István Egyetem kollégái ismertették. 

A program a TSZR2021-1481 számú „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben” és a TSZR2021-1491 „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Vas és Zala megyében” projektek együttműködésében a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatásával valósult meg.

Szöveg és fotó: P. Szabó Csilla

Kapcsolódó Dokumentumok

Emlékezzünk Kozma Imre atyára 

2024.12.17.

Szakmatámogatási hírek

2024.12.17.

„Szenvedélyeink a szenvedéseink?” addiktológiai szakmai nap Csornán

2024.12.17.