MORZSÁK – Módszertani receptes zsák
Szakmatámogatási hírlevél – II. évfolyam 1. szám – 2023 március
A „régi idősek” a kisbababűvölő rigmusok kifogyhatatlan tárházának tűnnek. Régen a szülő, nagyszülő, nagyobb testvér felkapta, ölébe vette a kisgyermeket, és már indult is a móka, a semmivel nem pótolható minőségi idő. Ma kevésbé hagyományozódik át ez a tudás anyáról lányra, pedig a hatása ugyanolyan fontos, és semmi mással nem pótolható.
Régen az ölbeli játékok átszőtték a gyermekek mindennapjait. Egy részüket szituációkhoz kötötten játszották, mint például etető, öltöztető, gyógyító-vigasztaló mondókák, másik csoportjuk inkább szórakoztató jellegű volt, ezeknél olykor a spontaneitás is szerepet kapott. A játékok ritualizáltsága fontos szerepet töltött be a gyermek hétköznapi szokásainak kialakításáéban. A rímes, ritmikus szöveg felhangzása, összekapcsolódott az ismerős helyzettel, ennek következtében automatizálódhattak a cselekvések. Az ismétlések biztonságérzetet adtak.
A játékok ritualizáltsága fontos szerepet töltött be a gyermek hétköznapi szokásainak kialakításáéban. A rímes, ritmikus szöveg felhangzása, összekapcsolódott az ismerős helyzettel, ennek következtében automatizálódhattak a cselekvések. Az ismétlések biztonságérzetet adtak.
A soproni gyermekjóléti szolgálat Boróka klubja 9 éve nagy sikerrel működő preventív szülősegítő szolgáltatás. Kisgyermekes családok számára kialakított közösségi tér. A klub érzékenyen reagál a kisgyermeket nevelő családok életére, őket segíti a követve vezetés elvével. Alapelv a szülői kompetencia indirekt fejlesztése, magabiztosabb szülők és kiegyensúlyozottabb gyerekek „létrehozása” a közösségben rejlő erőforrások mozgósításával.
A gyakori találkozások alkalmával betekintés nyerhető az életükbe, ezáltal adekvát segítés valósulhat meg.
A klub módszertanának fontos elemei a magyar népszokások, gyermekkultúra. Ezeket az értékeket használva épít közösséget. Így megvalósul a magyar kultúra elemeinek a továbbadása, hagyományápolás is. Ünnepeink, néphagyományaink tökéletes közvetítői egy olyan éves stabil rendnek, ami hűen tükrözi a családok felé, életüket szervezni, tervezni, megélni kell.
Családias, kikapcsolódást biztosító környezetben valósulhat meg az életvezetési és nevelési tanácsadás. A klubalkalmak során a közösségi élmény alkalmat ad arra, hogy az édesanyák megbeszéljék egymással az őket, és gyermekeket érintő kérdéseiket egymással.
A klubalkalmak 10 órakor kezdődnek, és van egy félórás interaktív, mondókás, dalos, bábjátékos foglalkozás. A gyermekkultúra és a néphagyomány elemeit használjuk fel a közösségépítésre. A közösségben pedig olyan erők és energiák vannak, amelyek megtartják az embereket, családokat. Ez mindig is fontos volt, de a mai bizonytalan világban még fontosabb.
A Boróka klub szoros együttműködést valósít meg a védőnői szolgálattal, és természetesen a jelzőrendszer részeként működik. Az együttműködés kiterjed civil segítőkre, csoportokra is.
Koraszülöttek országos egyesülete; KORE, Autitok egyesület, Csemete fejlesztő Központ Sopron)
Ennek következtében az évben két alkalommal került megszervezésre kisgyermekes édesanyák számára önismeret mélyítő csoportfoglalkozás.
Mai információ gazdag és gyors világunkban szükséges a családokat útmutatással ellátni, amely segít szelektálni, és megszűrni a nagy sebességgel érkező és nagyon széles spektrumon mozgó információkat. Ez is egy fontos alapelve a Boróka klubnak.
A munkavállalási útkereső tanácsadás is évek óta jól megfogalmazott igénye a klubban megjelenő kisgyermekes édesanyáknak. Ez a szolgáltatásunk is folyamatos.
Heti három alkalommal délelőtt látogatható a klub, ahol interaktív színes foglalkozás keretében kapcsolódhatnak ki a kisgyermekes családok, és kaphatnak őket széles körűen segítő információkat.
A szolgáltatást színesíti könyv és játékkölcsönzés.
Használt eszközök:
Média megjelenések:
https://www.facebook.com/spendelne.eva/videos/626361032262893/?idorvanity=1433406776875688
Készítette: Spendelné Somogyi Éva
Boróka Klub vezetője
© , Adatkezelés