PSZICHIÁTRIAI BETEGEK OTTHONA – ÁGFALVASzombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ

Anya intézmény:
Az intézmény 1997–ben alakult, Túróczy Zoltán Szombathelyi Evangélikus Idősek Szeretetotthona néven működött. 2012-ben névmódosítás történt, Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ (továbbiakban SZEDIK) néven folytatta határozatlan időtartamban meghatározott tevékenységét. Az intézmény fenntartója a Magyarországi Evangélikus Egyház.
Integráció:

  1. január 1-én a Győr-Moson-Sopron Megyei Alpokalja Szociális Központ telephelyeként működő Pszichiátriai Betegek Otthona telephely Ágfalván a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásába került át és azóta a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ telephelyeként működik. Új megnevezése Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ – Pszichiátriai Betegek Otthona Ágfalva.
    Az érintett telephely által nyújtott szolgáltatások:

Szolgáltatás neve: Pszichiátriai Betegek Ápoló-Gondozó Otthona
engedélyezett létszám/ férőhelyszám: 130
ellátási terület Győr-Moson-Sopron Vármegye
szolgáltatás célja: A pszichiátriai betegek otthonába az a krónikus pszichiátriai beteg vehető fel, aki az ellátás igénybevételének időpontjában – jogszabályban meghatározott szakvélemény alapján – nem veszélyeztető állapotú, akut gyógyintézeti kezelést nem igényel, és egészségi állapota, valamint szociális helyzete miatt önmaga ellátására segítséggel sem képes.
Szolgáltatás neve: Pszichiátriai Betegek Rehabilitációs Intézménye
engedélyezett létszám/férőhely: 10
ellátási terület: Győr-Moson-Sopron Vármegye
szolgáltatás célja: Pszichiátriai betegek rehabilitációs intézményében azt a 18. életévét betöltött pszichiátriai beteget, aki rendszeres vagy akut gyógyintézeti kezelésre nem szorul és utógondozására nincs más mód. A rehabilitációs intézmény feladata az intézményi ellátást igénybe vevő önálló életvezetési képességeinek kialakítása, illetve helyreállítása, fejlesztése, továbbá a társadalomba történő be-, illetve visszailleszkedésének támogatása és az utógondozás megszervezése.
Szolgáltatás neve: Pszichiátriai Betegek Átmeneti Otthona
engedélyezett létszám/férőhely: 6
ellátási terület: Győr-Moson-Sopron Vármegye
szolgáltatás célja: A pszichiátriai betegek átmeneti otthonában az a pszichiátriai beteg helyezhető el, akinek ellátása átmenetileg más intézményben vagy a családjában nem oldható meg, viszont tartós bentlakásos intézményi elhelyezése vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelése nem indokolt.

Otthonunk számára a jó szakmai tevékenység megvalósulása érdekében fontos, hogy hatékonyan együttműködjön társintézményekkel, hivatalokkal, hatóságokkal.
Társintézményekkel való együttműködés módja több szintéren történik. A lakóink által az ő részükre szervezendő rendezvények alkalmával (pl. kulturális programok, kirándulások, előadások, rendezvények stb.).
A másik szintér az együttműködésre az intézményünk dolgozói által jön létre. Szakmai kapcsolatok fenntartása révén szakmai információk cseréje, új módszerek, modellek, intézmények közötti ismerete. Dolgozóink szakmai továbbképzések, konferenciák, egyházi rendezvények, csendes napok útján is találkozhatnak.

Egy új és gyümölcsöző együttműködés kapcsán, illetve lakóink igényei alapján szerveződtek a következő, Otthonunk falain belül működő csoportjaink:

Ártalomcsökkentő csoport – szenvedélybetegek gyógykezelésében lényeges, hogy a kezelés-ellátás mindig a kliens szükségleteihez, céljaihoz alkalmazkodik. Az ártalomcsökkentés olyan stratégiákat jelöl, amik a fogyasztás tényéből indulnak ki és arra törekszenek, hogy a káros hatásokat mérsékeljék. Az ártalomcsökkentő programunkkal olyan lakóinkat szólítunk meg akik aktív szerhasználók és célunk nem pusztán az absztinencia elérése, hanem az optimális életminőség biztosítása.
Veszteség feldolgozó csoport – egy intézménybe való beköltözés az érintettek számára nagy trauma. Az addig megszokott életmód, napi ritmus, családi szokások módosulnak. A korábbi rendszer helyébe egy új életvitel lép. A csoportban átélhetővé válik annak a tapasztalata, hogy az adott helyzetben nincs egyedül senki, mások is megélnek hasonló élményeket, érzéseket. Speciális és szoros együttműködésben vagyunk a Vakok és Gyengénlátók Soproni Szervezetével, hisz Otthonunk egy lakója látássérült. Az ő megsegítése és állapotának szinten tartása okán, folyamatos képzésben részesül a Szervezet által. Mindezt egyéni és csoportos formában is szervezik számára, ami hol az intézményben, hol pedig azon kívül kerül lebonyolításra.

Az intézmény hivatása, hogy a társadalomban élő előítéleteket, közömbösséget az önkéntesség, a nyilvánosság és kultúra segítségével megváltoztassa, hogy a segítő, együtt érző, hovatovább diakóniai attitűd erősödjön.
Az önkéntesek eltérő motivációval érkeznek. A hagyományos, keresztény meggyőződés és segítő szándék által motivált önkéntesek mellett sokakat az értékes munka öröme, tudásuk, szakértelmük hasznosításának, vagy a közösséghez tartozásnak az igénye a szeretet megélése vezet.

Intézményünkben az önkéntesek segítségével a következő programok szerveződnek:

Relaxációs foglalkozás – amely minden héten pénteken 40-45 percben aktív időtöltést jelent lakóinknak.
Zenés, gitáros délután – ahol örömzenéléssel hatunk lakóink mentális jól létére. Akusztikus zenei jelenléttel és kellemes énekkel ezek a foglalkozások gyorsan lettek lakóink kedvencei.
Gyógymasszőrt is sikeresen hívtunk be intézményünkbe, aki kéthetente lakóink segítségére van, teljesen térítésmentesen.
Ugyanakkor szintén önkéntesek segítségével sikerült több érzékenyítő programot megrendezni, szakmai előadást tartani, kreatív foglalkozást lebonyolítani, intézménylátogatást szervezni.
A segítők kreativitása, sokszínű szakértelme megsokszorozza erőinket, lehetőségeinket és lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat hatékonyabban összpontosítsuk a ránk bízottak megsegítésére.

Mivel a pszichiátriai betegek lelki egyensúlyának a fenntartása a mentális irányítás, az egyéni bánásmód kialakítása, a társas kapcsolatok fenntartása és kiépítése, valamint a környezeti ártalmak megelőzése és csökkentése révén érhető el, igyekszünk munkánkkal biztosítani a szabadidő kulturált eltöltését. Segítjük, a társas kapcsolatok kialakulását és működését, a lakók családi és társadalmi kapcsolatai fenntartását és igyekszünk a hitélet gyakorlásának feltételeit biztosítani.
Terápiás és képességfejlesztő tevékenységeket az intézmény környezetében, illetve az intézményen kívül is szervezünk. Ilyen jellegű foglalkozások keretében rekreációs programok: kirándulások, színház, múzeum-, kiállítás látogatása, ünnepségek, rendezvények szervezése, társintézményekkel való közös programok. Egészséges életmód fenntartására- mind szellemi, mind fizikai szinten-felolvasásokat, zenés áhítatokat, természetgyógyászati előadásokat, gyógyteafőzést, sétákat, tornát, zenehallgatást, társasjátékozást, vetélkedőket, közös éneklést, kulturális eseményekre való felkészülést bonyolítunk le.

A lakók meglévő képességeinek szinten tartása és fejlesztése érdekében szocioterápiás foglalkozásokat is szervezünk, melynek keretén belül munkaterápiában és fejlesztő foglalkoztatásban számos ellátott vesz részt.

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.