A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet módszertani szakmatámogatási hálózatán belül az országos szakterületi munkacsoportok értékelték az első féléves tevékenységeiket, ütemezték és megtervezték a második félévben elvégzendő feladataikat. Egyeztettek a különböző szakterületű munkacsoportok közös találkozóinak megvalósításáról, a szakellátásokkal történő együttműködések jelentőségéről, mely nélkülözhetetlen a szükségleteken alapuló ellátásszervezéshez és a területeken tevékenykedő szakemberek eredményes munkájának segítéséhez.
A Család és Gyermekjóléti Országos Munkacsoport szeptemberi találkozóján dr. Andráczi-Tóth Veronika a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya főosztályvezetője tájékoztatta a résztvevőket a gyámhivatalokkal és a szakellátás képviselőivel folytatott egyeztető megbeszélés tapasztalatairól. A rendezvényen a munkacsoport tagjai számos kiemelt témával kapcsolatban konzultáltak. Beszéltek a jelzőrendszer működésének hatékonyságáról, hiányosságairól, jogszabálymódosítás szükségességéről a hatékonyság növelése érdekében. A jelenlévők az országosan érzékelhető jelentős szakemberhiány egyik fő okaként ismételten elmondták, hogy változást a bérek rendezése hozhat. A szakmák közötti együttműködési anomáliák kapcsán kihangsúlyozták, hogy nagy jelentőséggel bír a kompetenciák és egymás munkájának ismerete, melyhez elengedhetetlen a szoros együttműködés a szociális alapszolgáltatókkal és a szakellátással. A Háziorvosi szolgálatokkal való együttműködés kapcsán kiemelésre került a bántalmazás jelzés témában megjelent útmutatás az egészségügyi dolgozók számára. A munkacsoporttagok jelezték kérésüket a megvalósuló jogszabálymódosítások előzetes megismerésére vonatkozóan. A résztvevők megvitatták továbbá az átmeneti gondozással, a hazagondozással és a speciális szolgáltatásokkal kapcsolatosan felmerülő problémákat, a potenciális megoldási lehetőségeket és egyeztettek a további találkozókról.
Az Országos Idősügyi Munkacsoport – Falu és tanyagondnoki szolgáltatás al-munkacsoport szeptember hónapban tartott online találkozóján a résztvevők összegezték a házi segítségnyújtás feladatainak ellátásában való közreműködéssel kapcsolatos feladatokat, beszéltek az alapképzéssel és a továbbképzésekkel kapcsolatos problémákról, nehézségekről. Ehhez kapcsolódóan a jelenlévők tájékoztatást kaptak, hogy az OJKF e-learning felületén történő fejlesztések okán nem érhetők el az online végezhető képzések. Megbeszélést folytattak a kapcsolattartás és a szakmai információk átadásának nehézségeiről, kiváltó okáról. Egyeztettek a Család és Gyermekjóléti Országos Munkacsoporttal közösen tartandó találkozó feladatairól, az al-munkacsoport jövőbeni teendőiről. Megállapodtak, hogy szükséges a jó gyakorlatok gyűjtése az egyes szolgáltatókkal megvalósuló együttműködések kapcsán, a Szakmai programok felülvizsgálatának ösztönzése, valamint az Önkormányzati fenntartók szakmai segítése a szakmai programok és a digitális kompetencia fejlesztés területén.
Az Országos Addiktológiai Munkacsoport szeptember hónapban Egerben a RÉV Szenvedélybeteg-Segítő Szolgálat intézményben tartotta meg soron következő találkozóját, melynek során a házigazda részéről bemutatásra került az intézmény felépítése, szakmai tevékenységei. Az ülés tervezett központi tárgyköre a szenvedélybetegek közösségi alapellátásai megismerése volt, melyhez kapcsolódóan munkacsoporttagok közül a közösségi alapellátást nyújtó szolgáltatók kollégái prezentálták az ellátáshoz kapcsolódó helyi sajátosságaikat, jellegzeteségeket, jó gyakorlatokat. A munkacsoporttagok többek között meghallgathatták Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyék területét képviselő Kiss Teodóra előadását az Alkohol-Drogsegély Ambulancia attribútumairól. A prezentációkat követően a résztvevők megtekintették a vendéglátó intézményt, majd szakmai tapasztalatcserét folytattak a találkozó témáihoz kapcsolódóan.
Az Országos Pszichiátriai Munkacsoport szeptemberi online találkozójának fő témája a 2024 évi második félévi munka megtervezése volt a feladatok és időpontok konkrét meghatározásával, figyelemmel az első időszak zárására. A tevékenység kezdetén megfogalmazott célokhoz rendelt további szükséges feladatok egyeztetése és ütemezése mellett a résztvevők értekeztek a munkacsoport két és fél éves munkáját összefoglaló anyag készítéséről, mely kiküldésre kerül a területre. Megbeszélték a következő találkozók előrelátható időpontjait, a konferenciákkal egybekötött és más szakterületű országos munkacsoportokkal tervezett közös munkacsoportüléseket.
Október hónapban Budapest, Pest és Nógrád vármegye Területi Szakmatámogatási Rendszere az Országos Pszichiátriai Munkacsoport közös, „Tapasztalati szakértők bevonása pszichiátriai, egészségügyi és szociális ellátórendszerbe” című szakmai konferenciáján megvalósult találkozón a munkacsoporttagok a témához kapcsolódóan beszéltek a további feladatokról és egyeztettek a szakmatámogatási füzet folytatásába szánt további cikkekkel kapcsolatos megbeszélés időpontjairól.
Horváthné Horváth Éva Mária – szakmatámogatási (módszertani) munkatárs
© , Adatkezelés