PERFEKT – Professzionális közösség

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által létrehozott módszertani szakmatámogatási hálózat keretén belül az országos szakterületi munkacsoportok több online és személyes találkozót tartottak, melyeken a Belügyminisztériumtól kapott feladataikkal kapcsolatban értekeztek és vitatták meg az aktuális kérdéseket, problémákat. Több munkacsoport részéről történt egyeztetés egy másik szakterületi munkacsoporttal való közös találkozó megszervezésére.  

Hajléktalanellátási Országos Munkacsoport októberi ülésén a munkacsoporttagok megbeszélést folytattak az Éjjeli Menedékhely szakmai ajánlásához kapcsolódóan néhány kérdéses elemről a szolgáltatásokkal, szolgáltatáselemekkel összefüggésben, melynek során érintették az addiktológiai és pszichiátriai problémával küzdő kliensek speciális ellátási igényeivel összefüggő kérdéseket is. Konzultáltak a Család és Gyermekjóléti Munkacsoporttal közösen tartandó ülés témáiról, kérdéseiről. A találkozón a munkacsoporttagok beszámoltak a területen megtartott szakmai műhelyekről, krízisindítókról, történésekről, tapasztalatokról és egyeztettek a következő találkozóról.

Az Átmeneti Gondozás Országos Munkacsoport októberi találkozóján a csoporttagok a CSÁO szakmai protokolljának formai, szövegezési részét véglegesítették.

Az Országos Addiktológiai Munkacsoport szeptemberben személyesen, október hónapban az online térben ülésezett. A munkacsoporton belül kialakított nappali ellátás és a szakellátás al-munkacsoportok több alaklommal tartottak találkozót az online térben. A találkozók alkalmával a csoportok a szakmatámogatási füzetbe érkezett anyagokat átolvasása után egyenként véleményezték és rendszerezték a jó gyakorlatokat.

Az Országos Pszichiátriai Munkacsoport több alkalommal tartott az online térben találkozót, melyek során a munkacsoporttagok megbeszélést folytattak a szakmatámogatási füzetbe beküldött anyagok tartalmáról, az egyes anyagokhoz kapcsolódó észrevételekről, javaslatokról, ötletekről. Átbeszélték a térségi munkacsoportból érkező kérdéseket, jelzett problémákat, érintették a jogszabálymódosítási javaslatokat. A munkacsoporttagok egyeztettek az OKEE Konferencia két szekciójában megtartandó közös szakmai műhelyről az Idősügyi, valamint a Család és Gyermekjóléti Munkacsoporttal és az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézettel megkezdett munka folytatásával kapcsolatos közös találkozóról.    

SZAKMAI MŰHELY TALÁLKOZÓK ÉS SZAKMAI NAPOK

A TSZR2021-1481 számú és a „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben” projekt támogatásával Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben ez elmúlt időszakban több szakmai műhely találkozót szerveztek a különböző szakterületű szociális szakdolgozók számára, valamint az addiktológiai, hajléktalan és pszichiátriai ellátást nyújtó intézmények szakemberei számára szakmai műhely keretében közös esetfeldolgozó rendezvényt tartottak.  

Az Addiktológiai szakmacsoport szenvedélybetegeket ellátó intézmények szakdolgozói részére szervezett szakmai műhelyt 2023. szeptember 20. napján, melynek témája az eltereléssel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok és problémák megvitatása volt. Dr. Virányi Judit az Alkohol-Drogsegély Ambulancia egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Drogmegelőzési Programok Osztályának osztályvezetője “Az elterelés jogi háttere” címmel tartott előadást. A műhely résztvevőinek Dr. Munkácsi János, a Veszprém Járási Ügyészség veszprémi járási ügyészségi csoportvezető ügyésze beszélt az elterelés fiatalkorúakra vonatkozó jogi hátteréről és gyakorlati alkalmazásáról, ezt követően a Veszprémi Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztályának előadója Dobosi Ádám, rendőr őrnagy, osztályvezető-helyettes a kábítószeres bűncselekmények gyakorlatát mutatta be a résztvevőknek. Az elterelés folyamatáról és a veszprémi statisztikai adatokról Kiss Teodóra, az Alkohol-Drogsegély Ambulancia intézményvezetője tartott beszámolót. Az előadásokat követően a résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseket feltenni az előadókhoz, és közösen megbeszélni a felmerült problémákat.

A szakmacsoport szakemberei számára a következő, 2023. november 09. napján megrendezésre került szakmai műhely helyszíne a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió Új Esély Központ Mosonmagyaróvár volt. A rendezvényen a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió regionális vezetője, Oláh Gergely köszöntötte a résztvevőket, majd Csöngei Ildikó, regionális intézményvezető bemutatta a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió és a mosonmagyaróvári Új Esély Központ működését. A vendégek meghallgathatták a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió Módszertani Csoportjából Csarnai-Bezeg Viktória előadását a patológiás családi működés és a szenvedélybetegek hozzátartozóival végzett munka lehetőségeiről és nehézségeiről, majd Nagy-Técsi Lilla, a nappali ellátás vezetője részletesen bemutatta az intézmény sajátosságait, szolgáltatásait az intézmény körbejárása során. Végezetül Latorczai Gergely, addiktológiai konzultáns, szakértő, az Alkohol-Drogsegély Ambulancia által Noszlopon fenntartott Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézményének kollégája tartott interaktív játékos foglalkozást „Szerepeink a segítő folyamatban” címmel. Az előadások után és közben a résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseket feltenni az előadókhoz, egymáshoz, és közösen megbeszélni a felmerült problémákat, együttműködési lehetőségeket.

Addiktológiai, Hajléktalan és Pszichiátria szakmacsoport részére tartott közös esetfeldolgozó szakmai műhely 2023. szeptember 27. napján került megrendezésre Veszprémben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Befogadás Háza intézményben. Az eseményen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Befogadás Háza intézményvezetője, Imre-Faragó Aranka köszöntötte a résztvevőket, majd eligazította az addiktológia, a pszichiátriai és a hajléktalan esetfeldolgozó csoportokba előzetesen jelentkezett résztvevőket. A hajléktalan ellátásból hozott eset feldolgozását Szaller Péter, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület szakmai koordinátora és Hajnerné Hauszbeck Dóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat veszprémi Befogadás Házának szociális munkatársa, szakmatámogatási munkatárs vezették. Az addiktológiai ellátásból hozott esetet Orbán Tímea szociológus, addiktológiai konzultáns és Kiss Teodóra szakmatámogatási munkatárs, intézményvezető, a veszprémi Alkohol-Drogsegély Ambulancia munkatársai vezették. A pszichiátriai ellátásból hozott eset feldolgozását Horváth István szociális munkatárs és Horváthné Horváth Éva Mária vezető ápoló, intézményvezető helyettes, szakmatámogatási munkatárs vezette a táplánypusztai Dr. Piróth Endre Integrált Szociális Intézményből. A csoportos esetfeldolgozásokat követően a szakmai műhely résztvevői ismét összegyűltek és mindhárom csoport egyik vezetője beszámolt az egyes csoportok esetfeldolgozásának menetéről, eredményéről, milyen ötletek, vélemények fogalmazódtak meg a feldolgozás során. A csoportvezetők egyöntetűen kiemelték, hogy fontos lenne a folyamatos, rendszeres kapcsolattartás a szakmaterületek között, elengedhetetlen a személyes szakmaközi kapcsolatok fenntartása, új kapcsolatok kialakítása annak érdekében, hogy akarjanak, tudjanak és merjenek egymástól kérdezni, segítséget, véleményt, konzultációt kérni, hogy a rendszerbe bekerült halmozottan hátrányos helyzetű, több diagnózisú személyek ellátásához a lehetőség szerinti legjobb módszerek, programok kerülhessenek alkalmazásra.    

Pszichiátria szakmacsoport részére 2023. november 24. napján került megrendezésre szakmai műhely, melynek témája a Fejlesztő foglalkoztatás hatása a mentális állapotra. A találkozóra Dákán a Bakony Integrált Szociális Intézmény Veszprém Vármegye intézményben került sor. A szakmai műhely megnyitását követően Hanich Ferenc a Bakony Integrált Szociális Intézmény Veszprém Vármegye intézményvezetője köszöntötte a résztvevőket, majd egy rövid összefoglaló tájékoztató után a jelenlévők az intézménylátogatás során betekintést nyerhettek az intézmény mindennapi életébe a fejlesztő foglalkoztatáson keresztül. Ezt követően az intézményvezető előadást tartott a Fejlesztő foglalkoztatás pszichiátriai betegek mentális állapotára gyakorolt hatásáról a jó gyakorlatok bemutatásával. Az előadás interaktív módon zajlott, a szakértő kérdéseivel folyamatosan bevonta a résztvevőket az interakcióba, az előadás közben és után a résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseket feltenni az előadóhoz, egymáshoz, és közösen megbeszélni a téma kapcsán felmerülő kérdéseket, problémákat, követhető „jó” gyakorlatokat.

Horváthné Horváth Éva Mária

szakmatámogatási (módszertani) munkatárs

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.