Mosonmagyaróvár Alzheimer Café – Demenciabarát közösség

Az első hazai demenciabarát városban, Mosonmagyaróváron ismeretanyaggal segítik a hozzátartozókat Újraindul az Alzheimer Café A pandémia miatt hosszú szünet után a Gondoskodás Alapítvány kuratóriuma újraindítja az Alzheimer Café találkozóit. Az Alzheimer Café összejövetelek havonta 1 alkalommal kerülnek megrendezésre, mindig ugyanakkor és ugyanott. Mosonmagyaróváron minden hónap első hétfőjént délután 17 órai kezdéssel a Korzó Étteremben (Mosonmagyaróvár, Magyar u. 5.) A részvétel ingyenes nem kell előzetesen regisztrálni, vagy bejelentkezni. Az összejövetelekre hívunk előadókat, de sok esetben a Café résztvevőivel beszélünk meg egy-egy témát. Nagyon fontos az Alzheimer Café légköre – családias, elfogadó, megértő, együttérző legyen. Nyíltan, őszintén lehessen kommunikálni, és támogatást tudjunk nyújtani a résztvevőknek, igazi közösségé alakult az évek során.

2022.04.04-én Hancz Diána gondozó családtag mesél tapasztalatairól. Győr és Sopron mellett néhány éve Mosonmagyaróváron is megkezdte működését az Alzheimer Café Gondoskodás Alapítvány szervezésében. Sajnos a járványügyi helyzet ezt is akadályozta, most viszont ismét lesznek találkozások, Zimmerer Károlyné alapítványi elnök reményei szerint immár töretlenül. A téma súlyát és fontosságát is jelzi, hogy világszerte 3,2 másodpercenként új beteget diagnosztizálnak demenciával, és ma mintegy 250-300 ezer magyart érint az időskori elbutulás. Nincsenek pontos számok, hány érintett lehet – Sajnos nincs olyan átfogó felmérés, amire támaszkodhatunk, így csak megbecsülni tudjunk a demenciával érintettek számát. Vélhetően, az átlagéletkor emelkedésével párhuzamosan, ez a szám évről-évre nő.

Az Alzheimer Café története országosan 2015-ig nyúlik vissza, a mosonmagyaróvári az elsők között szerveződött. Ma már sok működik, és szerencsére egyre több információhoz jutunk az Alzheimer-kórral kapcsolatosan. Egyre több érintett alapítvány, civil szervezet, demencia szakápoló működtet You Tube csatornákat, ahol megosztják a tapasztalataikat, de külföldi szakanyagok fordítása is elérhető. A Facebook,az internet mellett számos szakkönyv is szól a témáról, tehát vannak eredmények – magyarázza Zimmerer Károlyné. Hosszú évek munkája előzi meg, hogy 2017-ben megindulhatott Magyarországon az első demenciabarát közösségét létrehozó mintaprojekt Mosonmagyaróváron.   Mosonmagyaróvár eddig is élen járt a demens betegek kezelésében. Ugyanakkor még van tennivaló bőven, mert a demencia az érintettek számára ma egy stigma. Ezen akartunk változtatni a demenciabarát közösség létrehozásával. Az elmúlt időszak eredményeiért büszkék lehetünk. Elindult a kommunikáció a betegek hozzátartozói, intézmények, szolgáltatók között. Demenciabarát üzletek működnek a belvárosban, s a Belvárosi Üzletkör Egyesület korábban már többször is bemutatkozási lehetőséget nyújtott rendezvényein. Egyre nyitottabbak az emberek a téma iránt. Létrejött egy jó segítő közösség – vélekedik a szakember, aki szerint a gyógyíthatatlan betegséggel szemben az átadott tudással lehet felvenni a harcot.

Nagy a sikere úgynevezett „demencia hátizsákoknak”. Az alapítvány tíz hátizsákot töltött meg hasznos tudásanyaggal, szakkönyvekkel, DVD-kel, regénnyel, összegyűjtötték azon kiadványok, filmek, honlapok listáját is, ahol szerintük érdemes a témáról informálódni. Az érdeklődők a kiadványokat kölcsönözhetik, ahogy az a könyvtár esetében is működik. Zimmerer Károlyné szerint a városban folyó munka elismertségét is jelzi, hogy egy országos kutatásban is részt vesznek, melybe családtagtól számos szakemberen keresztül bevontak érintetteket (ennek eredményére visszatérünk).

Demencia hátizsákok itt érhetőek el Mosonmagyaróváron a Családsegítő Központban (Vasutas u. 10.), Idősek Bentlakásos Otthonában (Sopron u. 65.), Idősek Klubjaiban (Szent István kir. u. 109., Zichy Mihály u. 5.), Alapszolgáltatási Centrumban (Zichy Mihály u. 5.), továbbá a hegyeshalmi, jánossomorjai és lébényi idősek klubjaiban is elhelyezték. Van egy “mozgó” zsák is, melyet többek közt az Alzheimer Café találkozóira és más rendezvényekre visznek el.

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.