Modernizált hagyományőrzés szépkorúakhoz illeszkedve Pünkösdi király- és királynéválasztás a zalakomári idősek otthonában

Pünkösdi király- és királynéválasztás a zalakomári idősek otthonában

A pünkösd ünnepéhez kapcsolódva kilenc évvel ezelőtt tartották először a király- és királynéválasztást a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Nyugat-Dunántúli Régiójának zalakomári Aranytölgy Idősek Otthonában. A hagyományos „uralkodó koronázásra” minden évben egyéni versengést követően kerül sor, a régmúlt idők szokásait modernizálják és igazítják az idősebb generációhoz. A verseny közösségépítő ereje tagadhatatlan, a cím elnyerése és a hozzá járó évszázados kiváltságok felemlegetése pedig vidám pillanatokat szül az otthon lakói és munkatársai körében.

A pünkösdi királyválasztásról a középkor óta vannak feljegyzések, amelyek szerint a többnyire lóversennyel vagy más ügyességi próbával választott pünkösdi király hatalma egy évig tartott. A győztest és lovát virágokkal és szomorúfűzágakkal borították be. Réso Ensel Sándor ügyvéd, jogtudományokkal foglalkozó író, aki nagy szenvedéllyel gyűjtötte a magyar népszokásokat azt írja: „Egy évig azután őt nevezik pünkösdi királynak. Nem kell pedig hinni, hogy ez csak valami üres cím. Járnak emellé hatalmas kiváltságok. A pünkösdi király egy évig minden lakodalomba, ünnepélyre, mulatságra hivatalos, minden kocsmában ingyen rovása van, amit elfogyaszt, fizeti a község, lovát, marháját tartoznak a társai őrizni, s ha netán valami apró vétséget követne el, azért testi büntetéssel nem illetik. Ilyen nagy úr a pünkösdi király egy álló évig.” A XIX. századból szólnak a szokások pünkösdi király- és királynéválasztásról lányok és legények köréből, akiket tánc és zene kíséretében választott maga közül a sokaság.

Az Aranytölgy Idősek Otthona falai között is érdeklődésre talált a pünkösdi királyválasztás, a hagyományokat modernizálva és a szépkorú generációhoz illeszkedve tartják meg évről évre. A pünkösdi népszokások felelevenítése minden évben elmaradhatatlan programja az ünnepre készülődésnek, melynek része a királyválasztás és koronázás, amelyet egy jó hangulatú vetélkedő zárásaként tartanak. Ahogy a korábbi években, úgy idén is a teljesítendő feladatok közül a vidám, ám az ügyességet is próbára tevő versenyszámokban mérettették meg a férfiakat és asszonyokat is, majd királyt és mellé királynőt is választottak a közösségépítő játékos foglalkozás „megkoronázásaként”. Az ügyességi vetélkedőben férfiak és nők egyénileg, ugyanazokban a versenyszámokban teljesítettek, s az elnyert pontszámok alapján a legjobbak közül kerül ki az uralkodópár. A teljesítendő feladatok sorában a célba dobás gumilabdával muffin sütőformába nem volt is olyan egyszerű mutatvány, ahogy a létrafokok közé hajítás sem, a papírgalacsinok bottal szedegetéséhez is kellett a jó technika, a szójátékok pedig az agysejteket is megmozgatták. A korábbi évek királyai és királynői is szurkoltak a játék idei résztvevőinek, és az eredményhirdetés meglepetésként érte a nyerteseket. Kiérdemelt címüket büszkén viselték, és a pünkösdi király címhez járó évszázados kiváltságok emlegetése még nevetésre is fakasztotta az időseket. A koronázáshoz nemcsak palást, korona és jogar járt, a királyt, Posgai Ferencet kölyökpezsgővel ünnepelték, a királynőt, Szilágyi Barnabásné Marikát pedig pünkösdi rózsacsokorral, végül a fotózásra minden játékostárs örömmel állt az idei uralkodópár mellé. A nap következő részében a keresztény egyház születésére emlékezve az Aranytölgy Idősek Otthonának kápolnájában igeliturgián vettek rész az idősek, ünnepelve a Szentlélek kiáradását, amely az Atya és a Fiú kölcsönös szeretetének végpontja.

Fotók és szöveg: P. Szabó Csilla

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.