„Kortárscsoportok közötti bántalmazás az iskolában” műhely Sopronban
Cservenák Helga a Soproni Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési Főelőadójának előadása nyitotta meg a szakmai napot, melynek Ne legyenek fekete zászlók iskoláinkon! címet adta.
Véleménye szerint a prevenció olcsóbb, mint a rehabilitáció. Digitális bennszülötteket mi hoztuk létre. A diáknak egy adott témában, erős érdeklődés mellett nagyobb lehet a tudása, mint a pedagógusnak.
Melyik lehet a bántóbb, az online vagy az offline bántalmazás? Gyermekeink nincsenek a valóságban, online térben élnek. Mindkét folyamat beszivárgott az iskolába.
Ismertette, milyen korosztály és milyen esetben büntethető. Ismertette az iskolai bűncselekményeket, illetve kisfilmeket is prezentált az említett témakörökben. Beszámolt a rendőrség iskolákkal való együttműködéséről is.
Zárásként elmondja, hogy ő a soproni helyzetet látja át jobban, mivel helyileg itt dolgozik, de van rálátása a járásban, vármegyében lévő helyzetre. Bíztat minden kollégát rá, hogy keressék, kérjék a rendőrség segítségét és a prevenció során is dolgozzanak együtt.
Grieszlerné Dr Katona Mónika a Lackner Kristóf Általános Iskola pedagógusa Bűnmegelőzés az iskolában címmel tartott előadást.
Előadásában kiemelte a „Z” generációt (1996-2010 között születettek), akiket digitálisbennszülötteknek, netgenerációnak nevezünk. Pedagógusként, szülőként egyaránt meg kell értenünk a gyerekek, fiatalok életét, gondolkodásmódját. Meg kell érteni a kamaszok világát, hiszen nem csak oktatjuk, hanem neveljük is őket. Beszélt a felnövekvő generáció sajátosságairól, jellemzőikről, szükségleteikről. Az iskolában megjelenő erőszak, kiközösítés, bántalmazás formáiról, fokozatairól.
Mit tehetünk pedagógusként?
Ismerjük meg a gyerekek/fiatalok életét, gondolkodásmódját
Vegyük észre a változásokat, belépő negatív megnyilvánulásokat és magatartásokat
Mindig reagáljunk a legkisebb rendbontásokra, következetesen
Érzékenyítés (célja: csökkenti a kiközösítést, növeli a befogadást)
Mediáció helyett resztoratív intézkedések alkalmazása
Közösségfejlesztés
A bűnmegelőzésben használható szociális kompetenciát fejlesztő tevékenységek: zene, művészetek, sport.
Élménypedagógia
A tanulás egy olyan folyamat során zajlik, amely fizikai és szellemi aktivitást egyaránt igényel. Minél több érzékszervet szólít meg, von be az élmény ebbe a folyamatba, annál intenzívebb és tartósabb lesz és annál hatékonyabbá válik.
Ha megtörtént a baj…
A legjobb módszer egy megfelelően működő osztályközösség, folyamatos építése, védelme a leghatékonyabb eszköz az iskolai erőszak ellen. A pedagógustól nem várható el, hogy teljes összefüggésében azonosítson egy-egy bűncselekményt, szabálysértést.
Fontos a megelőzés, a segítségkérés, együttműködés a szülővel, iskolavezetéssel, egyéb szakemberekkel. Indokolt esetben tegye meg jelzését a protokollnak megfelelően.
Az előadásokat követően beszélgetés bontakozott ki a résztvevők között. Reagáltak néhány elhangzott momentumra. Többeknél kérdéses volt, hogy jó e, szükséges e, hogy a gyerekekben tudatosítsák a jogaikat. Sajnos az a tapasztalatuk, hogy a jogaikkal többnyire nagyon is tisztában vannak és ki is használják, vissza is élnek vele. Ezen a vonalon elindulva több példa is előkerült, aminek kapcsán kidomborodott, hogy mégiscsak fontos, hogy tájékoztatva legyenek a jogaikról, mind a gyerekek, mind a szülők, mind a segítő szakmában és az iskolákban dolgozók is. Kérdésként merült fel, hogy az OISZ- os kollégák hogy tudnak az iskolákban, óvodákban dolgozni, érvényesülni, segíteni. Egybehangzó véleménnyel voltak a megjelentek róla, hogy intézmény függő a dolog, de többségében nagyon nehéz. Meghatározó, hogy az intézmény mennyire befogadó, elfogadó és nyitott az együttműködésre. Az utóbbi időben azért tapasztalható változás, de jellemző, hogy az intézmények saját maguk szeretnék a problémákat megoldani, kezelni, úgymond „falak között tartani”.
Kapcsolódó Dokumentumok
Szakmatámogatás az eredmények tükrében – Négy vármegye szociális és gyermekjóléti intézményeit segítették az elmúlt három évben