Kézműves foglalkozás a mosonmagyaróvári átmeneti szállón

MORZSÁK – Módszertani receptes zsák
Szakmatámogatási hírlevél – II. évfolyam 1. szám – 2023 március

Bizonyára valamennyi hajléktalan szálló tapasztalja, hogy egyre magasabb az ott élők átlag életkora, és nagy számban vannak jelen, az olyan személyek is, akiknek a más típusú intézménybe való elhelyezés lenne megfelelő. Sajnos a mi szállónkon élőknek is, a 40%-a idős, nyugdíjas korú, vagy a munkaerőpiacról kiszorult rokkant, pszichiátriai beteg, akinek a hajléktalan szállón nehezen telnek a napjaik. És a végleges elhelyezésükre éveket kell várniuk.

Ezzel kapcsolatban a következő problémákat észleltem: Nincs strukturálva az idejük, nincs feladatuk, elfoglaltságuk, ezért lehangoltak, feszültek az ellátottak, amiből kifolyólag több a konfliktus közöttük, és a kollégáinkkal szemben is. Ezért egyre nehezebb lesz őket bármilyen tevékenységre rávenni, motiválatlanok lesznek.

Karácsony közeledtével, arra gondoltam, hogy rendszeres elfoglaltságot adok nekik, egyszerű kézműves termékek készítésével.  Már régóta ismert tény, hogy a közös tevékenységnek kedvező pszichológiai hatása van: megnyugtat, csökkenti a stresszt, sikerélményt ad, összeköt a hagyományokkal, növeli az önbizalmat, a koncentrációt és a problémamegoldó képességet.

Célom volt, hogy hasznosan töltsék az idejüket az ellátottak, legyen sikerélményük, és a közös tevékenység által jobb legyen a közössége, azoknak a lakóinknak, akik a napjaik nagy részét a hajléktalanszállón töltik.

Ezért 4 alkalommal, esténként, a szálló étkezőjében, a karácsony jegyében készítettünk hétről hétre levendulapárnát, karácsonyi díszüvegeket, fagyöngycsokrokat, porcelángyurma-díszeket, amit aztán egy ruhabörzén, adományért cserébe, értékesítettünk.

 Eredményes volt a program, mert a börzén lehetőségünk volt az érzékenyítésre is, láthatták a vásárlók, hogy a „hajléktalanok” is tesznek valamit magukért, a lakóinknak itt is volt sikerélménye, meg kellett jelenniük és képviselni magukat és a szállót, és bevételre is szert tettek.

De a kézműveskedés is nagyon jó hangulatba telt, másképpen viszonyultak egymáshoz is. Ami a legjobb, hogy boldogok voltak, addig sem kellett a problémájukra gondolni, elterelődtek a gondolataik. Volt közös céljuk, más szerepben is megmutatkozhattak, sokan nagyon igényes dolgokat adtak ki a kezükből, volt, aki felvállalta a kritikáját mások munkájával kapcsolatban, és sértődés nélkül javításra kerültek azok.

Kiscsapat alakult, akikkel aztán az intézmény Mikulás ünnepségére is elmentünk.

A folytatásban az ünnepkörökhöz kapcsolódóan fogunk készíteni egyszerű kézműves dolgokat, a szállót fogjuk díszíteni. Tervezem, hogy részt veszünk városi programokon is, mert korábban a közösség és a motiváció hiánya miatt ez nem tudott megvalósulni.

Készítette: Galazka Szabina, KESZI Hajléktalanokat Ellátó Szolgálat szakmai vezetője

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.