Gyermekek Átmeneti Otthona Mosonmagyaróvár

A Gyermekek Átmeneti Otthona 1997-ben nyitotta meg először kapuit Mosonmagyaróváron a Lengyári úton, ahol egy épületen belül, másik két szociális intézmény mellett egészen 2023 tavaszáig működött. Ám néhány hónappal ezelőtt hatalmas szerencsében és megtiszteltetésben részesültünk. Mosonmagyaróvár Térségi Társulása egy új épületet vásárolt, melynek köszönhetően szolgáltatásunkat egy családi házban, családiasabb környezetben biztosíthatjuk tovább az átmeneti gondozást igénybe vevő gyermekek részére.

Az intézmény szakembereinek szakmai tudását elismerve, a kezdetektől bevonódhattak a munkálatokba, így részt tudtak venni az épület kiválasztásában, betekintést nyerhettek az átalakítás folyamatába, valamint a belső terek kialakításában. A házban helyet kapott többek között társalgó, étkező-konyha, négy hálószoba (fiúknak-lányoknak külön), kádas és zuhanyzós fürdő, beteg- és tanulószoba, valamint egy iroda is. Az egységben dolgozók nagy hangsúlyt fektettek és fektetnek a mai napig is ezen terek szebbé, praktikusabbá tételére, hogy az ott lakók lelki törés nélkül tudják élni mindennapjaikat. Az épület a költözés óta is folyamatosan újul és szépül, kívül-belül egyaránt. Ebben nagy segítséget nyújt Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata, valamint számos, a városban működő civil szervezet, egyesület, különböző szakember, önkéntes. Közös összefogással nagy változásokat tudtunk már most elérni. Jelenleg az épület udvarának – természetesen az igényekhez, szükségletekhez, korosztályokhoz igazodva – átalakítása van folyamatban.

Mosonmagyaróvár és a hozzá tartozó 26 település Észak-Nyugat Magyarországon, Győr–Moson–Sopron vármegyében található járás. Gazdaságilag fejlett, munkaerőt vonzó régió. A munkanélküliség igen kis számban van jelen. Ami igazán nehézséget okoz, hogy az ország keleti és dél-alföldi településeiről, illetve Romániából tömegesen vándorolnak ide jobb megélhetés reményében állampolgárok és családok. Emellett a másik fő nehézség az, hogy a nemzetközi kereskedelem könnyen elérhető, így az illegális tudatmódosító szerek piaca is megtalálható a térségben, ami nagyfokú veszélyt jelent az ellátandó korosztály tekintetében. A problémák kiküszöbölése, megelőzése és kezelése érdekében, prevenciós előadásokat szervezünk, és aktívan együttműködünk Központunk részét képező DrogPont Szenvedélybetegeket Segítő Szolgálatával. Szolgáltatásunkat Mosonmagyaróváron és térségében (Ásványráró, Bezenye, Darnózseli, Dunakiliti, Dunaremete, Dunasziget, Feketeerdő, Halászi, Hegyeshalom, Hédervár, Jánossomorja, Károlyháza, Kimle, Kisbodak, Lipót, Levél, Lébény, Lipót, Máriakálnok, Mosonszolnok, Mosonudvar, Püski, Rajka, Újrónafő)élő gyermekes családok számára nyújtjuk, elsősorban, akik a családban átmenetileg ellátás és felügyelet nélkül maradtak, vagy elhelyezés hiányában anélkül maradnának, vagy akiknek ellátása a család életvezetési nehézségei miatt veszélyeztetett. Intézményünk szükség esetén segítséget nyújt – a Család-és Gyermekjóléti Központ családsegítőivel, esetmenedzsereivel, óvodai-iskolai szociális segítőivel együttműködve – a gyermek családjába történő visszatéréséhez.

Otthonunkba a családban nevelkedő, de onnan átmenetileg kikerülő, 3-18 éves korú gyermekek érkeznek, akiknek 12 férőhelyen biztosítjuk az ellátást. A gyermekek átmeneti gondozása helyén, a 0-3 éves korú gyermekkel együtt el tudjuk helyezni az otthontalanná vált szülőjét is, maximum 1fő felnőttet, az édesanyát. Az ő elhelyezésüket külön helyiségben, egy baba-mama szobában tudjuk biztosítani.

A férőhelyszám ebben az esetben sem emelkedik 12 fő fölé. Az összes férőhelyszámunk tehát: 1 fő felnőtt és 11 fő gyermek vagy 12 fő gyermek (3-18 év). Intézményünkben olyan gyermekkel együtt történő elhelyezésnél is van mód a szülő befogadására, ahol a gyermek személyiségállapota, tartós betegsége miatt a szülői gondoskodásra feltétlenül szükség van.

Az intézmény dolgozói – az épület szebbé, biztonságossá tétele mellett – nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy az intézménybe kerülő gyermekek az év összes szakaszában számukra megfelelő nevelésben részesüljenek, valamint színes, élménydús programokon vegyenek részt az átmeneti gondozásuk alatt. Az iskolai időszakban fontosnak tartják a gyermekekkel való tanulást, a gyermekek iskolai előmenetelében történő segítségnyújtást, az egyéni fejlesztést. Ehhez az otthonban létrehozott tanulószobában van lehetőségük, ahol a gyermekeknek könnyebb elmélyíteni az iskolában szerzett tananyagot, tudást, és ebben egy nevelő segíti őket. Az új épület helyi adottságait, valamint az udvar kvalitásait is kihasználják, így lehetőség nyílik szabad foglalkozások megvalósítására (közös játék, labdázás, hintázás, fürdőzés, sportolás) is. A dolgozók igyekeznek minél több élményt (kertészkedés, beszélgetés, kerékpározás, olvasás, aktív pihenés) biztosítani, a szabadidőt tartalmasan eltölteni, így a szerzett ismereteket, tapasztalatokat „kikerülés” után is tudják hasznosítani, beépíteni mindennapjaikba a lakók.

Külső programok szervezésében nagy szerepük van támogatóinknak is. Alapítványok, civil egyesületek, klubok segítségével, anyagi támogatásával sikerül megvalósítani számos érzékenyítő, prevenciós foglalkozást is. Lehetőség van költségmentesen részt venni helyi szervezésű programokon, bekapcsolódhatunk kirándulásokba, túrázásokba, közös táborozásra. Emellett abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Staár Katalin, a Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnöke – civilben pedagógus – vállalta az intézmény feletti védnökséget, így Ő az, aki sokszor személyes jelenlétével is támogatja, erősíti a gondozásban lévő gyermekeket és szívén viseli, nyomon követi sorsukat.

A Gyermekek Átmeneti Otthonában továbbra is – az elmúlt évekhez hasonlóan – fő célunk a preventív jellegű tevékenység, melynek során a szakmai egység igyekszik megelőzni a gyermekek családból történő tartós kiemelését. Ha ez megtörténik, a legalapvetőbb cél az, hogy a krízis rendezése után az érintett gyermek visszakerüljön családjába. Fontosnak tartjuk, hogy a hozzánk érkezőket az otthonban töltött idő alatt, családias, meleg, biztonságot nyújtó, szeretetteljes légkör vegye körül. Személyre szóló, differenciált bánásmóddal járuljunk hozzá a gyermekek személyiségének kibontakozásához. Feladatunknak tekintjük, hogy nyugodt, derűs, kiegyensúlyozott hátteret biztosítsunk a gyermekek önfeledt játékához, mindennapi tevékenységéhez. Arra törekszünk, hogy az otthon belső világa, erkölcsi értékrendünknek megfelelően gyermek- és emberközpontú legyen, hogy egymás befogadására, megbecsülésére, szeretetére épüljön. Hisszük és valljuk, hogy mindezt ebben a csodás, új épületben, melyet a közös akarat és az összefogás ereje hozott létre, meg is tudjuk valósítani.

Gyermekek Átmeneti Otthonának

munkatársai

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.