Család-és Gyermekjóléti Központ Tapolca

A tapolcai Család-és Gyermekjóléti Központ a Szociális és Egészségügyi Alapellátási Intézet egyik, önállóan működő szakmai egységként működik a Tapolcai Járás teljes közigazgatási területének 33 településére kiterjedően. A Központon belül működő szakmai egység a Szolgálat, mely Tapolcán, Gyulakeszin és Raposkán illetékes családsegítés és gyermekjóléti alapellátás vonatkozásában. A szakmai létszámnorma és a szakképzettség tekintetében szerencsésnek mondhatjuk magunkat, a 12 fős csapatunkban mindenki szakképzett, és nincs nálunk betöltetlen munkakör. A csapatot 4 fő családsegítő, 3,5 fő szociális segítő, 2 fő esetmenedzser, 1 fő szociális diagnoszta és 1 fő szakmai vezető alkotja.

A járásunkban még két Szolgálat működik, akikkel mindig törekszünk a hatékony, aktív és partneri kapcsolatra, együttműködésre.

A Szolgálatnál dolgozó családsegítők munkájának nagy részét az esetgondozások teszik ki. A gondozott családok/egyének arányát tekintve megközelítőleg 70 % gyermekjóléti alapellátás – melynek nagyjából fele önkéntes, fele védelembe vétel alatt kötelezett együttműködő -, és 30 % családsegítés keretében gondozott egyén. A szociális segítő tevékenység az utóbbi években erőteljesen eltolódott a gyermekek és családjaik gondozásának irányába. Mi azonban igyekszünk változatlan figyelmet fordítani a felnőtt korosztály problémáira is. Egyre többen tőlünk kérnek segítséget egészségügyi (pszichiátriai, mentális) problémáik megoldásában, családi-kapcsolati nehézségeik jobbításában, önálló életvezetésük céljából. Mi az öngondoskodás hangsúlyozása mellett mindig igyekszünk az egyén számára legjobb megoldást megtalálni, jó együttműködést alakítottunk ki a helyi egészségügyi, rendfenntartó és végrehajtó szervezetetekkel egyaránt.

A családsegítők munkájának jelentős részét az adományközvetítés teszi még ki. Nálunk ez sajátosan alakult az elmúlt években. Kezdetben a kollégák nagy adományraktárt működtettek, befogadtak felnőtt- és gyermekruhát, használati tárgyakat. Lassan azt vettük észre, hogy egyre több minden rajtunk marad, és sajnos visszaéléseket is tapasztaltunk. Aztán ahogy nőtt a csapat, egyre kevesebb helyünk is lett. Így amellett döntöttünk, hogy csak gyermekruhák és játékok, használati tárgyak befogadását vállaljuk. Aztán jött a Covid is….. bezártuk az adományraktárat, befejeztük az adományosztást. Ezt követő másik nagy változás volt életünkben, hogy az energiaárak drasztikus emelkedése és a Központ épületének alkalmatlansága okán intézményünk új szolgáltatási helyre költözött, immár egy éve egy irodaház 3. emeletén működünk nyitva álló helyiségként. Napjainkra adományközvetítést végzünk. Szerencsések vagyunk, mert több civil, és egyházi szervezettel (Tapolcai Trappolók, Badacsonytomaji Fiatalok Fóruma, Telekom Veszprém tapolcai szurkolói csoport, Sport- és Egészségközpont, Hit Gyülekezete, Magyar Élelmiszerbank Egyesület, Katolikus Karitász és még sokan mások) működünk együtt, akiktől rendszeresen kapunk, többségében tartós élelmiszer felajánlást, Karácsonykor „Egy cipődoboznyi szeretet” kezdeményezésünkre ajándékdobozokat. Ezek szétosztása mindig munkás, és nem mindig hálás feladat. De kárpótolnak minket a családok köszönő szavai és gesztusai, és a gyermekek mosolya.

A Központ a Szolgálat általános feladatain túl végzi a gyámhatósági döntéssel érintett ügyek esetmenedzselését, speciális egyéni és csoportos szolgáltatásokat szervez és nyújt, továbbá végzi a jelzőrendszer járási szintű koordinálását. Összességében tehát a Központ közvetítési, szervezési és gondozási tevékenységet is végez a tapolcai járás összes települését érintően.

Az esetmenedzserek tevékenysége nagyon fontos láncszeme a helyi gyermekvédelmi munkának. Főbb célkitűzéseink a hatósági döntések végrehajtása során a gyermekek tankötelezettségének előmozdítása, a gyermekközpontú esetmenedzselés, szakemberek összefogása, az időben megtett jelzések megtételének előmozdítása és a kiveszőben lévő, alapvető családi értékek közvetítése. Alapvető szemléletünk a rendszerszemlélet, amely a gyermeket nem bűnbaknak, hanem tünethordozónak tekinti. Nézőpontunk, hogy a család leggyengébb tagja (legtöbbször a gyermek) fejezi ki a család fájdalmát, jelzi a diszfunkcionálisan működő családi kapcsolatokat. Ezeken dolgozni, változtatni csak motivált és együttműködő családtagokkal lehet. Ezért igyekszünk hangsúlyozni mindig a segítői oldalunkat ebben a munkában, és nem a kötelező hatósági aspektust. Ez sokszor rendkívül nehéz helyzet elé állít mindet a jelenlegi hazai gyermekvédelmi rendszerben. A mi szemüvegünkön át a gyermek érdeke mindig mindenek felett álló.

Egyéni speciális szolgáltatásaink terén is hanyatló ívet járunk. A 2016-os megalakuláskor számos szakemberrel kötöttünk megállapodást szolgáltatások nyújtására, mint addiktolóiai tanácsadás, jogi tájékoztatás, pszichológiai tanácsadás, fejlesztőpedagógiai tanácsadás. A Covid megjelenése erre is hatással volt sajnos. Jelenleg pszichológiai tanácsadást tudunk nyújtani, pár/családkonzultációt és mediációs szolgáltatást.

Rendszeresen (legalább havonta) találkozunk a Szolgálatok munkatársaival, minden hónap második pénteke a havi konzultációk napja. Központként fontos számunkra a partneri együttműködés erősítése, a közös szakmai nyelv kialakítása, egymás kölcsönös segítése. Az esetmegbeszéléseken túl ezért sok esetkonferenciát, esetkonzultációt szervezünk és több szakmaközi megbeszélést is együtt szoktunk szervezni a járás teljes észlelő- és jelzőrendszeri tagjai meghívásával.

Az óvodai és iskolai szociális segítőink is kihívásokkal teli utat jártak be, mire megszervezték a szakmai együttműködést a járás összes köznevelési intézményével. Mára minden óvodában, általános- és középiskolában, valamint kollégiumban jelen vannak, személyes és aktív kapcsolatot ápolnak. Munkájuk jelentős részében csoportfoglalkozásokat tartanak pedagógusok kérésére osztályközösségeknek, valamint részt vesznek a cselekvési terveben/egyéni gondozási-nevelési tervben foglaltan a szociális segítő munkában a családgondozások során. Szabadidőszervezés terén különleges az általuk szervezett Értékőrzők tábor. Immár harmadik éve bonyolítanak általános iskolás gyermekek részére szünidei napközis táborokat, kirándulásokat, melyeket a Covid idején sem szüneteltettek. Nagy hangsúlyt fektetnek az érzelmi intelligencia fejlesztésre, az alapvető társadalmi norma közvetítésére, melyet mindig játékos foglalkozásokba ötvöznek.

Mi egy kis Központ vagyunk, csapatunk ereje a sokszínűségében rejlik, a személyiségek különbözőségében.

Összességében az elmúlt években sorra változások jöttek az életünkbe, amihez gyorsan alkalmazkodnunk kellett. Ez sokszor nem volt egyszerű. De egymás szakmai támogatása, az egymás iránti tolerancia, a napi beszélgetések és a humor mindig kiemelnek minket a mélypontról.

„Nem akadályozhatjuk meg, hogy a szomorúság madarai átrepüljenek a fejünk felett, de megakadályozhatjuk, hogy fészket rakjanak a hajunkban.”(kínai közmondás)

Kapcsolódó Dokumentumok

„Szakápolás dilemmái a bentlakásos szociális intézményekben”

2024.06.30.

Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.

2024.06.30.

„Bántalmazás felismerése és teendők az átmeneti gondozásban” műhely Sopronban

2024.06.30.