A Család- és Gyermekjóléti Központ nagy múltú intézmény Győr szociális feladatait ellátó szervezeteinek sorában, 1989. óta támogatja és segíti a város nehezebb sorsú gyermekeit, szüleiket, családokat és egyedülálló vagy magányosan élő lakosokat. A hosszú évek során a kötelezően előírt feladatokon túl mindig kerestük az innováció lehetőségeit, az új, még szokatlan vagy ismeretlen, de megvalósításra érdemes ötleteket, melyek életre keltésétől a városban élő családok, és legfőképp a gyermekek szociális jólétének emelését reméltük.
A Győrben alapított Közösségi Kávézó ötlete a Széchenyi Egyetem hallgatói és tanárai gondolataiban született, az alapokat ők építették a Szociális Projektinkubátor, Közösségi Akció és Kutatási Alapítvány támogatásával. A projekt időszak leteltével, 2014. áprilisában tőlük örököltük és vittük tovább, fejlesztettük, alakítottuk a helyi társadalmi igényekre és körülményekre, a Kávézóban életre hívott programokra, eseményekre érkező látogatókkal, vendégekkel közösen szerzett tapasztalatainkra és a rengeteg, segítő és bátorító szándékú szakmai együttműködésre támaszkodva.
A Kávézó első helyszíne Győr Marcalváros nevezetű lakótelepén található aluljáróban kialakított apró, mindössze 30-35 négyzetméteres helyiség volt. A panelházakkal teli, több önkormányzati intézménynek, köztük három iskolának helyet adó lakótelepen élő, helyi közösség nagyon hamar a szívébe fogadta a kezdeményezést. A városrészben nem volt (sajnos most sincs) közösség építésére, kapcsolatok erősítésére, a fiatalok számára biztonságos, megértő, gondjaikra reflektáló kikapcsolódási helyre lehetőség. Az általunk szervezett, hiánypótló szolgáltatás szabad bejárást tett lehetővé a Közösségi Kávézó látogatóinak, akiket az adománykávézóba térve mindig jó szó, megértés, empatikus fogadtatás, és egy csésze forró kávé, vagy tea várt, függetlenül a szervezett programok időpontjaitól.
A Kávézó minden korosztály igényeire érzékenységet mutatott, felnőtt látogatók és a környéken élő gyerekek is szívesen tértek be egy-egy meghirdetett foglalkozásra, programra, találkozni barátokkal, ismerősökkel, vagy társaságot, munkatársainktól lelki támogatást remélve egyedül. A Kávézóban dolgozó munkatársak a látogatók igényeihez igazodva szerveztek az érdeklődési köreikhez illeszkedő eseményeket, melyek mindig ingyenesen látogathatók voltak. A programok eszköz és anyagköltségeit helyi pályázatok támogatásaiból fedeztük, a kávézó fogyasztásának biztosításában a betérő vendégek önkéntes adományaira számíthattunk.
A közeli iskolákban tanuló 10-14 éves fiatalokból verbuválódott kis közösség napi rendszerességgel látogatták a Kávézót, iskola után összegyűltek, megbeszélni közös dolgaikat, ilyenkor előkerült a társasjáték és szívesen fordultak munkatársainkhoz, ha segítségre, esetleg békítő, megértő szóra vágytak, vagy programjaik számára kerestek befogadó helyet, szíves látást. A Kávézó, mint közösségi tér lehetőséget biztosított számukra az önkifejezésre, a kreativitásuk kibontakoztatására, a tanulásra, és a kortárs kapcsolatok személyes, aktív építésére. Új barátokat, ismerősöket szerezhettek, gondolataikat, érzelmeiket bátran megoszthatták kötöttségektől mentes, mégis szakmailag irányított közegben, ahol problémáikra megoldási javaslatokat kaphattak, egymást kölcsönösen támogathatták, a munkatársaktól szakmai segítséget, információt, bátorítást kaphattak. A Közösségi Kávézó segítette a gyermekeket, hogy hasznosan, nem az utcán csellengve töltsék el szabadidejüket, amit a szülők is boldogan fogadtak. Több pozitív szülői visszajelzés érkezett és adományokkal (süteménnyel) is szívesen támogatták gyermekeiknek szervezett programok megvalósítását. Bizalommal éltek az intézmény felé, tudták, hogy gyermekeik itt biztonságban, megértő közegben, a kortársaikkal együtt lehettek.
A Közösségi Kávézó legnagyobb gyengesége a szolgáltatásnak helyet adó épület leromlott fizikai állapota volt. Az rendszeresen elszenvedett beázásokat követő sok-sok javítás, renoválás után új helyet kerestünk, ahol jobb körülmények között folytathattuk a megkezdett munkát.
A Közösségi Kávézónak 2021. május 20-tól, a Covid járvány viszontagságainak átvészelése után, az önkormányzat biztosított új helyet Győr egy másik, sűrűn lakott városrészében. A város legrégibb, legnagyobb és egyben legzöldebb lakótelepére, Adyvárosba, a panelok sokaságában megbújó, friss, fiatalos, helyre költözhettünk, melynek kellemes és barátságos kialakításában munkatársaink közvetlenül is részt vállalhattak
A Közösségi Kávézó, amelyre nagyon büszkék vagyunk, jelenleg három foglalkozásra alkalmas helységből áll, a kávézó helyiségén túl kialakításra került egy kézműves foglalkoztató, egy kisebb közösségi konyha. Nem csak csoportos foglalkozásokhoz ideális hely, bárki használhatja kisebb vendéglátásra, több alkalommal volt már előadások, tájékoztatók, kézműves foglalkozások, kiállítások helyszíne is volt a Kávézó. A nyitvatartási időn túl lehetőség nyílik a helyiségek bérlésére is, mellyel szívesen élnek a környéken lakók, mikor kisebb családi összejövetelekre, születésnapokra gyűlnek össze családtagjaikkal, barátaikkal.
A Közösségi Kávézó a Család- és Gyermekjóléti Központ Győr részeként működik. Fenntartását az intézmény költségvetéséből finanszírozza, évente két alkalommal irodaszerek beszerzésével támogatja. A programok megvalósításához szükséges eszköz és alapanyag pályázati forrásból és adományokból kerülnek beszerzésre. A Kévézó adománykávézóként működtetett státuszát az új helyen is tovább vittük: a jó szó, a finom kávé, a frissítő tea ingyen van, a vendéglátótér, a szervezett események látogatóitól önkéntes adományokat elfogadunk. Gyakran előfordul, hogy a kapott adomány (pl. kisebb használati tárgyak, farönkök…) adnak inspirációt egy-egy kreatív foglalkozás kialakítására.
A napi feladatokat két, korábban az Intézmény más szakmai területein tapasztalatokat szerzett kolléga látja el. A programszervezés, lebonyolítás, foglalkozásvezetés, és az alapvető működéshez szükséges egyéb feladatok, beszerzések ellátásuk is az ő feladatuk. Munkatársaink kreativitása, proaktivitása és lelkesedése szakmai felkészültségük kiegészítéseként alkalmasak arra, hogy minden szükséges ismeretet elsajátítsanak a változatos és a résztvevők igényeit kielégítő foglalkozások életre keltéséhez.
A Kávézó törzsközönségének átlag életkora magasabb, mint korábbi helyszínen működött szolgáltatások során, a foglalkozásokat szívesen látogatják felnőtt korúak, szülők és szép korúak. A közelben működő Sziget-kék Közösségi Tér (mely szintén az Intézmény fenntartásában áll) program és látogatói fókuszában a gyermekek állnak, a két közösségi térként funkcionáló szolgáltatás kiegészíti, de igény szerint támogatja is egymást, és ha arra mutatkozik igény, duplikálja a sikeres programok megvalósításának lehetőségét.
A programok az évek alatt az igényekhez mérten részben változtak.
A Kávézó új helyen való indulásakor olyan programokkal indítottunk, ahol egyaránt tudtuk megszólítani több korosztály képviselőit, a közös élmények tapasztalatával segítséget nyújtva a különböző generáció tagjainak egymáshoz való kapcsolódásához. Ekkor indult és az első években nagyon sikeresen zajlottak a süteménykészítéssel („Süssünk, süssünk valamit”, „Nagymamáink sütödéje”) összefüggő eseményeink, mely alkalmakon három-négy generáció tagjai is szívesen megjelentek. Az „Apró percek” programok délelőttjein a kisgyermekes családok voltak a főszereplők, az óvodás korú és fiatalabb gyermekeket az édesanyákon kívül alkalmanként az édesapák is szívesen kísérték a mesés, mondókázós, bábokkal és egyéb izgalmas elemekkel dúsított délelőttökre. Stabil, összeszokott kis közösséggé alakult a klubot látogató családok köre, akik a Kávézó más, meghirdetett programjain is szívesen megjelentek. A nagy sikerű program közel két évig tartott, de aztán kinőttek bennünket a gyerekek és már nem volt nagyobb számú utánpótlás. A program iránt érdeklődő egy-egy családot a Sziget-kék Közösségi Tér hasonló korosztályának szervezett közösségekhez csatlakoztattuk.
Napjainkban a kreatív tematikájú, alkotói szándékkal működtetett foglalkozások és tréningek a legkedveltebb és legnagyobb létszámban látogatott események a Közösségi Kávézó programjai közül. A látogatók igényei hívták életre és talán az első próbálkozásunk a „Varró kör” klub indítása volt, melyet a Kávézó programjait látogató közösség egy aktív tagja, egy édesanya önkéntes munkájával segített a megvalósításban és a sikeres működtetésben mindaddig, amíg szakértői támogatására építhettünk.
A varrókör látogatói és aktivitásban tapasztalt lelkesedésük, a szolgáltatás sikerei kikövezték számunkra azt az utat, amin a későbbiekben elindultunk, és amiben a mai napig erőssé és egyre inkább gyakorlottá váltunk. Kézműves és alkotói köreink száma egyre bővül, a látogatók közössége erősödik. Az „Amigurumi” klubunk foglalkozásain játék figurák horgolását követően ma már divatos tároló kosarakat és táskákat készítenek idős és fiatal, régi és újonnan csatlakozott klubtagjaink – a csoport legidősebb tagja, nagy büszkeségünkre 87 évesen is csodás darabokat horgol velünk. Az amigurumi költséges tevékenység, az adományokon és a pályázati támogatáson túl a résztvevők maguk is részt vállalnak az eszközök és felhasznált anyagok (saját horgoló készlet, fonalak a saját elképzelésük szerinti minőségben és színben) beszerzésében. A horgoló kör résztvevői karitatív munkájuk révén óvodai, iskolai közösségeket támogatnak elkészült munkáikkal (tárolók készítése óvodákba, vagy a kórház részére gyermektakarók) és évek óta kapcsolódnak társadalmi céllal meghirdetett, figyelem orientáló mozgalmakhoz, mint az autisták KÉK jótékonysági horgolás kihívásai.
Innovatív, a fenntarthatóságot és a kreatív trendeket is figyelemben tartva indulhatott el papírfonás foglalkozás, amit két éve kezdtünk el, mert népszerű és nagyon minimális költséggel vihető program. A hozzá szükséges újságokat a résztvevők gyűjtik otthon és hozzák magukkal. Itt közösen elkészítjük a pálcákat, majd abból fonunk számukra tetsző kosárakat, dekorációkat, koszorúkat.
Hasonló indíttatású, de már három éve indult és azóta is nagy érdeklődésre tart számot „Bútorfestő workshop” foglakozásunk, melynek célja az újrahasznosítás és értékmegőrzés. Krétafesték, rengeteg dekorációs anyag és különböző technika segítségével újítunk meg régi kopott bútorokat, használati tárgyakat. A program fenntartása az „Amigurumi” klubhoz hasonlóan több lábon áll, melyek körét az idei évben az „ASzakkör” pályázaton való indulásunkkal tovább bővíthettük. A pályázók köréhez való csatlakozásunkkal munkatársaink kompetenciáinak bővítéséhez (szakkörszervezői képzés biztosításával) és több klubunk (amigurumi, bútorfestő) anyagköltségéhez is támogatásra számíthatunk az idei évben már szociális intézményeket is a támogatandók körébe bevonó, pályázatot kiíró, a Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott „ASzakkör – Tudásunkkal kézen fogva” mozgalom.
Újonnan indult, de rövid idő alatt rendkívül termékennyé vált programunk a „Kerámia műhely”, melynek alkalmain elsősorban használati tárgyakat (bögre, tényár, mécsestartó, lámpás, növényjelölő), és dekorációkat (hűtőmágnes, gombaház, függő díszek…) készítünk. Az elkészített agyag tárgyakat (jelenleg még más intézmény segítségére támaszkodva) kiégettetjük, mázazzuk, hogy a mindennapi használatban is értékes darabjaivá váljanak az alkototók otthoni eszköztárának. Az idősebb generáció nagy örömmel fogadta, hogy maradandó értéket hozhat létre, amivel családtagjait is megörvendezheti. A program továbbfejlesztése érdekében keressük azon pályázati lehetőségeket, amelyben egy saját kemencéhez juthatnánk.
„Élményfestés” programunk az igazán tehetséges és elhivatott klubtagok érdeklődésére tarthat számot. Az alkotói foglalkozásokon képzőművészeti technikák (akvarell, olaj festés, pasztellkréta, paverpol…) sorát ismerhetik meg és gyakorolhatják a résztvevők. A foglalkozásokat képzett, gyakorlott, kiállításokon rendszeresen publikáló művész (aki egyben Intézményünk munkatársa is) vezeti – biztosítva ezzel a program színvonalát és fenntartva az érdeklődést az arra hivatottak körében.
A Közösségi Kávézó látogatóinak kezdeményezésére „Jóga” foglalkozásokra és „Senior táncklub” tréningjeire is lehetőséget teremtettünk, elismerve és támogatva minden korosztályt az igény szerinti mozgásformák gyakorlásában. Bízunk benne és valljuk, hogy az örömmel végzett fizikai tevékenység és mozgáskultúra fejlesztés a közösség építésében és mentális egészségünk megőrzésében is fontos szerepet foglal el.
Gyermekeknek és családoknak rendszeresen szervezünk kirándulásokat, művelődési programokat látogató eseményeket „Csellengő” programjaink keretében. Igyekszünk minden évben minél több érdekes és figyelemre méltó helyszínt felkeresni (Mosonmagyaróváron Futura, Budapesten Minipolisz, Természettudományi Múzeum, Tatán Fényes-tanösvény, Bakonyban túraútvonalak…), program merítésünknek csak pályázati lehetőségeink határai szabhatnak gátat. A „Csellengő” programjaira egész családok csatlakoznak hozzánk, a résztvevők száma alkalmanként eléri a negyven főt.
A közösségépítés bástyájaként nagy figyelmet fordítunk tematikus eseményeinkre: minden évben, a Kávézót látogató kicsik és nagyok örömére nagy bulit csapunk a kávézó születésnapja alkalmából, Halloweenkor, Mikuláskor, farsangkor. Ezekre az alkalmakra nagyon sokan eljönnek hozzánk, olyanok is, akik már koruk és érdeklődési körük, elfoglaltságaik miatt tovább léptek, de vissza-vissza látogatnak hozzánk nem feledve az együtt átélt szép emlékeket és élményeket.
Az esti órákban a Közösségi Kávézó kollégáink, más intézmények munkatársainak és ezer felől érkező, építő gondolatokra nyitott résztvevők fóruma. Több éve aktívan és sikeresen működik az Intézményben „Hamvas-kör”, mely a Tündérhegyen 40 évvel ezelőtt életre kelt biblioterápiás csoport filozófiáját követve Hamvas Béla gondolatait és írásait dolgozza fel. A „Hamvas-kör” egy különleges hely, ahol lehetőség van arra, hogy emberek elidőzzenek egy-egy gondolat megértésén, sokszempontúan körüljárják az adott helyzetet, gondolatokat. Ahol minden gondolat ugyanolyan értékű – az írótól származó, tőle olvasott és a bárki által mondott gondolat egyaránt.
A „Sziget-kör” helyi kezdeményezésünk – kezdő művészek, írók, költők részére nyújt lehetőséget a bemutatkozásra, alkotásaik megismerésére, népszerűsítésére. Lelkes és hálás közönsége minden megszervezett alkalommal szívesen és nagy számban él a hiánypótló, élményekkel teli, lelki és esztétikai feltöltődést ígérő eseményhez kapcsolódás lehetőségével.
Betekintő – fenti sorainkat erre szántuk, és dióhéjban igyekeztünk képet festeni a Közösségi Kávézó mindennapjait betöltő programokról, eseményekről. Biztos, hogy kimaradt pár szép alkalom, amiről most nem emlékeztünk meg, és a programok sora folytatódik és egyre bővül – reméljük, hogy látogatóink örömére, munkatársaink megelégedésére, a mindennapok jobbá tételére…
© , Adatkezelés