PERFEKT – Professzionális közösség
Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.
A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által létrehozott módszertani szakmatámogatási hálózat keretén belül az országos szakterületi munkacsoportok az előkészítő időszakot követően megkezdték az idei évre a Belügyminisztériumtól kapott és a munkacsoport által tervezett további tevékenységeik kivitelezését, emellett számos, a szakterületek számára a mindennapi munkatevékenységük végzéséhez kapcsolódóan felmerülő, különböző területet érintő kérdésre és problémára igyekeznek válaszokat, megoldásokat keresni.
A Család – és Gyermekjóléti Országos Munkacsoport áprilisi találkozóját Dr. Andráczi-Tóth Veronika Főosztályvezető (Belügyminisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya), Szarvák Mónika Gyermekjóléti alapellátási szakreferens (Belügyminisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya), és Kun Gábor Igazgató (Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet Módszertani Igazgatóság) meghívott szakemberek is megtisztelték jelenlétükkel. A találkozón a résztvevők megbeszélték az aktuális területről hozott problémákat, és helyzetértékelést végeztek a vállalt feladatok megvalósulása tekintetében. A kerekasztal beszélgetés során kitértek többek között az alapvető jogok biztosa átfogó vizsgálatára az általános iskolák, középfokú iskolák és szakképző intézmények vonatkozásában – a tanulókat érő szexuális zaklatással, bántalmazással szembeni lehetőségek feltérképezése, hatékony fellépés, megelőzés – lehetőségek és intézkedések tárgyában. Konzultáltak a kapcsolattartási ügyelet, a külföldi középiskolai tanulók egészségügyi ellátásának gyakorlatáról, az iratbetekintés kérdéséről, családjogi kérdésekről, a zártan kezelt adatokról, az óvodai és iskolai szociális segítésről, a szakmai létszám, a bér és az ágazati pótlék kérdéséről. A találkozó során a résztvevők átbeszélték és pontosították a jelzőrendszeres szakmai ajánlás és protokoll javítását.
Az Országos Idősügyi Munkacsoport májusi online találkozóján a demens személyek bentlakásos intézményi ellátásához készült szakmai ajánlás átbeszélése történt a Belügyminisztérium által szükségesnek ítélt korrekciók és hiányosságok pótlásával kapcsolatban.
Az Idősügyi Munkacsoport Falu-és tanyagondnoki almunkacsoportja május 11-én tartotta online ülését, melyen átbeszélték, meghatározták az idei feladatokat, felelősöket, illetve a vállalt feladatok határidejét. A szállítás tevékenység kapcsán a GYIK kiegészítéseként készül egy szakmai anyag, amely meghatározza majd a kísérő személy szükségességét, valamint az ehhez kapcsolódó dokumentumokat. A munkacsoport a kísérő személyére vonatkozóan egy kérdőíves felméréssel készül összegyűjteni a jó gyakorlatokat, mely az elkövetkező szakmai napokon kerülne kivitelezésre.
A Hajléktalanügyi Országos Munkacsoport 2023. áprilisi találkozóján a munkacsoport résztvevői beszéltek a területeken várható téli kríziszáró műhelyekről, a területről érkezett visszajelzésekről a Hajléktalanokért Közalapítvány 2023-24 évre vonatkozó pályázati felhívásával kapcsolatosan. A munkacsoporttagok megosztották egymással a HKA RSZTOP 3.1.1. pályázat által biztosított étkeztetés ideiglenes szüneteltetése okán felmerülő és az éjjeli menedékhellyel kapcsolatos problémákat, megbeszélték a szakmai ajánlás strukturális felépítésének kidolgozását és az ehhez kapcsolódó feladatok elosztását. A találkozón Alagi Szilárd, a Belügyminisztérium szociális referense tájékoztatást nyújtott az utcai szociális szolgáltatást nyújtók képzéséről, kiemelve, hogy az új továbbképzés a korábbi gyakorlattól eltérően egy szemléletformáló, ismeretterjesztő és nagyon gyakorlatorientált tanfolyam.
A májusi munkacsoport találkozó során a résztvevők megtekintették a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza hatvani Nappali Melegedőjét és Éjjeli menedékhelyét. Az ülés második részében beszéltek az éjjeli menedékhelyek szakmai ajánlásával kapcsolatos korlátozásokat érintő dilemmákról, melyhez kapcsolódóan az összegyűjtött felmerült ellátottjogi kérdések okán a következő találkozóra tervezik meghívni az AJBH munkatársát. A találkozón átbeszélték a tagok által megírt szakmai ajánlás különböző részeit, szükséges átdolgozásait is.
Az Átmeneti Gondozás Országos Munkacsoport márciusi találkozóján a résztvevők megbeszélték A szakmai ajánlás családok átmeneti otthona vázlatát, terjedelmét, a gyakorlati példák felvételét, megfogalmazták a kiegészítési javaslatokat, kiemelték a dokumentáció, a jogszabályi háttér, az együttműködések és a krízisellátás bemutatásának fontosságát a dokumentumban. A munkacsoport tagjai két hetente megbeszélést tartanak a folyamat előrehaladásáról.
A munkacsoport májusi találkozóján átbeszélésre kerültek az addig elkészített anyagok a CSÁO protokoll „Az átmeneti gondozás folyamata a családok átmeneti otthonában” részhez, mellyel kapcsolatosan a csoporttagok megtehetik módosítási, kiegészítési, pontosítási, változtatási javaslataikat. A területről összegyűjtött javaslatok alapján a munkacsoport tagjai az ülésen jogszabálymódosító javaslatokat fogalmaztak meg.
Az Országos Fogyatékosügyi Munkacsoport márciusi találkozóján a munkacsoporttagok beszéltek az elkészült Támogató szolgálat szakmai ajánlásáról, a Nappali ellátás ajánlással kapcsolatos ütemtervről, melyet az áprilisi találkozón is folytattak, a teljes szakmai anyag munkacsoporton belüli elkészítési idejét szeptemberre tervezik. A Támogató szolgálat szakmai ajánlása megküldésre került a Belügyminisztérium részére, várják az erre vonatkozó visszajelzést.
A májusi munkacsoport ülésen a tagok egyeztettek a Nappali ellátás szakmai ajánlásával kapcsolatosan a vállalt feladatokról. Az NSZI részéről az ajánlás szempontrendszere elfogadásra került, a munkát e szerint folytatják.
Az Országos Addiktológiai Munkacsoport a 2023. március 21. napján a pszichiátriai országos munkacsoporttal közösen megtartott találkozóján a munkacsoporttagok elfogadták a felvázolt formai és szempontrendszert, melyet az áprilisi találkozón összefoglaltak. Megbeszélték a prioritásokat, melyek mentén a szakmatámogatási füzetet készítik. Az ülésen egyeztettek a csoporttagok által vállalt feladatokról, javaslatokat tettek a szakmatámogatási füzet tartalmára, felépítésére vonatkozóan és kialakították az ellátások szerinti almunkacsoportokat. A hónap folyamán almunkacsoport találkozók is történtek, melyeken a tagok egyeztették a vonatkozó ellátásokkal kapcsolatos szakmai tartalmakat és az intézmények megkeresésének módját.
A munkacsoport májusi találkozóján a tagok beszámoltak az almunkacsoportok üléseiről, beszéltek a szakmatámogatási füzetekben bemutatható módszerekről, gyakorlatokról. Ehhez kapcsolódóan a területeken működő intézmények vezetői számára megfogalmazásra került egy levél, melyben kérik az intézmények együttműködését az általuk hatékonyan és hasznosan alkalmazott programok, módszerek megosztására. Az anyagokat a területi munkacsoporttagok számára kérték megküldeni. Egyeztetés történt az egyes programok kidolgozásának sémájáról és létrehozásra került egy OneDrive-on elérhető mapparendszer az anyagoknak.
Az Országos Pszichiátriai Munkacsoport 2023. március 21. napján az addiktológiai országos munkacsoporttal tartott közös online találkozóján a munkacsoportok tagjai megegyeztek, hogy a Szakmatámogatási füzeteket hasonló formai és szempontrendszer szerint készítik el, azonos felépítési ív mentén, módszerspecifikusság központúan, szolgáltatási típusonként összefoglalva.
A március 31. napján online térben tartott találkozó témája a pszichiátriai ellátás területén dolgozó szakmai munkatársak pszichiátriai ismereteinek felmérése, bővítése tárgyában tervezett kérdőív és adatgyűjtő táblázat véglegesítése volt, mely a kísérőlevelekkel együtt megküldésre kerül az NSZI részére, és jóváhagyást követően kerül kiküldésre a területekre. A szakmai munkatársak pszichiátriai ismereteinek felmérésére készült kérdőív online elérhető és a kitöltő személy azonosítására alkalmas adatot nem tartalmaz.
A munkacsoport májusi találkozóján ismertetésre kerültek a 2023. június 8. napján megvalósuló Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe történő látogatással kapcsolatos fontos információk és a szakmai beszélgetés vezérvonala. A találkozón a résztvevők megbeszélték a kompetencia mérés előrehaladását, az egyes területeken felmerült nehézségeket, problémákat és megállapodtak, hogy a kérdőív és az adattáblák kitöltésének határidejét meghosszabbítják.
SZAKMAI MŰHELY TALÁLKOZÓK ÉS SZAKMAI NAPOK
A TSZR2021-1481 számú és a „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben” projekt támogatásával Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben ez elmúlt időszakban több szakmai műhely találkozó került megrendezésre.
A Család és Gyermekjóléti szakmacsoport keretében a család és gyermekjóléti központok, szolgáltatók szakemberei számára márciusban a Fogyatékosságügyi tanácsadással kapcsolatban tartottak műhelytalálkozót. A fogyatékosügyi tanácsadást ellátó Borsodi Erzsébet és Polyák Ágnes előadásuk során kitértek a tanácsadás részletes bemutatására, a problématípusokra és megoldási módokra, kiemelték a munkaerőpiaci szakemberekkel, a civil szervezetekkel és a társszakmákkal történő együttműködés jelentőségét és a társadalmi szemléletformálás fontosságát. Beszámoltak több projekt megvalósításáról iskolák bevonásával, melyek célja volt a fogyatékkal élő személyek környezetének segítése szemléletformálással, ezáltal elfogadóbb körülményeket képesek nyújtani célcsoport számára. A szemléletformálás folytatásaként a győri egyetemmel együttműködve újabb projektet terveznek, melyben a hallássérültek és a kórház részére készítenek együtt kommunikációs segédeszközöket, s terveznek akkreditált képzést is a kórházi dolgozók számára, hogy megfelelő segítséget nyújthassanak a fogyatékkal élők számára.
A szakmacsoport május hónapban tartott műhelytalálkozójának témája a „Tegyük láthatóvá az emberkereskedelmet” című elméleti és gyakorlati segédanyag és szakmai ajánlás bemutatása volt. Lajosfalviné Gulyás Györgyi, mint jelzőrendszeri felelős, valamint Babella-Lukács Katalin Soproni Rendőrkapitányság rendőr őrnagy, mint kiemelt bűnmegelőzési főelőadó tartottak előadást a szakmai ajánlás alapján. Az előadásaikban kiemelték, az észlelő- és jelzőrendszeri tagok és a jelzés fontosságát, a képzések, érzékenyítések szerepét, az ajánlás megismertetését a pedagógusokkal és védőnőkkel. Kihangsúlyozták azokat a társadalmi csoportokat, melyek fokozott veszélynek vannak kitéve. A rendezvény résztvevői megnézték Till Attila: Csicska című filmjének vágott verzióját, valamint néhány kisfilmet, mely érzékeltette a területek nehézségeit, és jelenítette meg, hogy mennyire fennálló ez a probléma napjainkban Magyarországon is. A műhelytalálkozón a jelenlévők tájékoztatást kaptak a Telefontanú Programról, mely azoknak az állampolgároknak nyújt lehetőséget bejelentésre, akik információval rendelkeznek már megtörtént, vagy tervezett bűncselekményről, körözött személyek tartózkodási helyéről, de valamely méltányolható okból nem kívánnak a rendőrséghez fordulni és személyazonosságukat a hatóság előtt felfedni.
A tapolcai Testi – Lelki Egészségfejlesztési Központ és a Győr-Moson Sopron és Veszprém megyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ közös szervezésében 2023. március 17-én Tapolcán a hajléktalan ellátásban dolgozó szakemberek részére került megrendezésre mentálhigiénés szakmai nap. A rendezvény résztvevői Magvas Zoltán a Testi-lelki Egészségfejlesztési Központ telephelyvezetőjének előadásában hallhattak a tapolcai hajléktalan ellátásban dolgozók körében végzett mentális egészségfelmérés eredményeiről, a munkahelyi lelki egészség megőrzését segítő rekreációs/intervenciós programokról. Szabó Réka szupervízor ismertette a szupervízió jelentőségét a segítő szakemberek mentális egészségének megőrzésében, majd Dr. Bulyáki Tünde szociális munkás, egyetemi adjunktus a Hajléktalanságban, mentális zavarral élő személyek közösségi pszichiátriai ellátása című előadását hallgathatták meg a vendégek. Végezetül Kaszásné Ilona tapasztalati szakértő osztotta meg a pszichiátriai betegség és hajléktalanság tapasztalatait a jelenlévőkkel. A rendezvény második részében a résztvevők szekcióülések formájában folytattak eszmecserét a nap folyamán elhangzott előadásokhoz kapcsolódóan és beszéltek az Éjjeli Menedékhelyeket érintő problémákról, megoldási javaslatokról, gyakorlatról. A program végén bemutatásra került a tapolcai Hajléktalan Személyek Átmeneti Szállása és Nappali Melegedője is.
Az Addiktológiai szakmacsoport 2023. március 22. napján Noszlopon tartott szakmai műhelyén Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben működő szenvedélybetegeket ellátó intézmények képviselői és Veszprém vármegyében tevékenykedő Kábítószerügyi Egyeztető Fórum képviselői vettek részt. A résztvevőket Dr. Virányi Judit, az Alkohol-Drogsegély Ambulancia elnöke köszöntötte. Majzik Balázs a Nemzeti Népegészségügyi Központ Drogmegelőzési Programok Osztályának osztályvezetője a kábítószerügyi egyeztető fórumok működési tapasztalatairól beszélt a résztvevőknek, majd Futtató Norbert rendőr alezredes, a Veszprém Vármegyei Rendőr-Főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának osztályvezetője előadását hallgathatták meg a résztvevők a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság lehetősége a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumokkal való együttműködésben és a drogprevencióban címmel, melyhez Suszter Tamás rendőr ezredes, a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese egy rövid rendőrségi beszámolóval csatlakozott. A vendégeknek Wéber László a veszprémi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke a kábítószerügyi stratégia tervezésének gyakorlati lehetőségeit, Lehoczki Mónika, a Veszprém Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Közjóléti Irodájának irodavezetője pedig a szenvedélybetegek veszprémi ellátási lehetőségeit mutatta be. A rendezvény délutáni programja során a résztvevők két rehabilitációban részt vett fiatal életútját hallgathatták meg és az érdeklődőknek lehetőségük volt megtekinteni az intézményt is.
„Fókuszban az Autizmus” címmel 2023. március 29. napján tartottak szakmai műhelyt Ajkán, az Autizmus Világnapja alkalmából Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben működő fogyatékossággal élő szemmélyeket ellátó intézmények szakdolgozói számára. A rendezvényen Brokés Judit, az AutiSpektrum Egyesület elnöke egy tréning jellegű szituációs feladatmegoldással vitte közelebb a vendégeket az autista élményvilághoz, majd Berkes Szilvia autizmus tanácsadó egy gyakorlati fókuszú interaktív előadást tartott a megjelent szakemberek részére. Előadásában kitért a gyermekkorban kialakított szokásokra, a megfigyelés jelentőségére. A szakmai műhely második felében a holland minta szerint működő tótvázsonyi Janka Tanya Nonprofit Kft. mutatkozott be. Janneke Brings bemutatta, hogy a civil szervezet a „Triple C” pedagógiai elmélet modell „Másképp gondolkodni, másképp nézni és másképp csinálni” elve alapján tevékenykedik, és lát el 11 fő autista személyt. A modell az ellenőrzés, utasítás vagy a problémás viselkedés menedzselés helyett a normális élet helyreállítására helyezi a hangsúlyt, fókuszban a kiszámíthatósággal, az önmagukhoz mért fejlődéssel. Végezetül Dr. Zakár Andrásné intézményvezető bemutatásából a jelenlévők megismerkedhettek a mindszentpusztai Mit tehetnék érted? Autista Lakóotthon Alapítvány tevékenységével.
szakmatámogatási (módszertani) munkatárs
© , Adatkezelés