Összefoglaló egy sokadik felmérésről
A Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben 2023. októberében „HOGYAN TOVÁBB? -Közérzet- és szociális életpálya felmérést” készített, amely a családsegítő és gyermekjóléti alapellátásban dolgozó munkatársak pálya-és jövőképét kívánta felrajzolni. Az online felületen és anonim módon tölthető kérdéssort valamennyi családsegítő és gyermekjóléti szolgálató intézménynek, gyermekjóléti központnak megküldtük, azzal a szándékkal, hogy azt a lehető legtöbb kolléga töltse ki, aki ezen a területen dolgozik.
Célunk az volt, hogy árnyalt és valós képet kaphassunk a terepen végzők irányából arról, hogy az alapszolgáltatási területen merre is tartunk, jelenleg milyen humán erőforrásaink vannak, valamint ezek meddig tartanak ki a jelenlegi szabályozási környezetben.
A felmérés eredményét az ágazatirányítás számára is elérhetővé tettük.
PÁRHUZAMOK
A felméréssel szinte egy időben tudományos megközelítésben „A szociális intézmények szolgáltatási/ellátási nehézségei, belső megoldási mechanizmusai és szükségletei – egy szakmatámogatási- és fejlesztési problématérkép alapvonalai” címmel Csizmadia, Kóbor, Tóth tanulmánya komplexebb értelmezési tartományban és a teljes szociális és gyermekjóléti, gyermekvédelmi ágazat aktuális kihívásait vizsgálta.
MÁS FÓKUSZ
Míg azonban a kutatás és tanulmány célja a szociális intézményekre ható szolgáltatási, ellátási nehézségek konkrét beazonosítása volt, a mi felmérésünk arra kereste a választ, milyen belső erőforrások állnak rendelkezésre a pályán -azon belül is a gyermekjóléti ellátások területén- dolgozó segítők számára ahhoz, hogy az egyre nagyobb és komplexebb szakmai kihívások és adminisztrációs terhek, és a nem minden területen kielégítő munkafeltételek mellett is helyt tudjanak állni, a pályán tudjanak maradni.
A felméréssel célunk volt továbbá, hogy őszinte keresztmetszeti képet adhassunk a „szakma” és a benne dolgozók aktuális mentális, egzisztenciális állapotáról. Nem titkolt szándékunk volt továbbá az is, hogy a szakmatámogatási program keretében szeretnénk újból és újból felhívni a figyelmet arra, hogy egy ágazat úgy tehet a legtöbbet önmagárét, ha a látható, érzékelhető hiátusokat megjeleníti, folyamatosan becsatornázza és közvetíti a döntéshozók felé. Mindannyiunk érdeke, hogy olyan munkafeltételek kialakításán dolgozzunk, amelyben a képességeinknek megfelelően, motiváltan és eredményesen tudunk dolgozni.
A felmérés 30 kérdéspanelt tartalmazott.
CSUPÁN KIHANGOSÍTUNK
Ebben a cikkben arra törekszünk, hogy „kihangosítsuk” azokat a jelenségeket, amelyek az intézmények munkáját átszővik.
AKIK A VÁLASZOKAT ADTÁK
A felmérésben igen magas válaszadási hajlandóságot tapasztaltunk: 184 fő vett benne részt önkéntesen, amely a válaszadásra jogosultak (Veszprém: 204; Győr-Moson-Sopron: 278; összesen: 482 fő), -tehát a családsegítés és gyermekjóléti szolgálatok területén e két vármegyében dolgozó munkatársak- 38%-a.
A válaszadók átlagosan 13,3 éve dolgoznak a szociális szolgáltatások területén.
A kitöltők 72,1%-a negyven, 2%-a 65 év feletti. Ez rávilágít a szakterület elöregedésére, illetve arra, hogy a fiatalok belépési mobilitása a segítő hivatásba igen alacsony. 30 év alatti válaszadó mindössze 4%. A munkatársak jelentős része (86,2%) nem vezető beosztásban dolgozik.
A kitöltők 97,2%-a az állam, önkormányzat, vagy önkormányzati intézményfenntartó társulás által működtetett szolgáltatónál dolgozik.
A munkakörök megoszlása illeszkedik az ágaszati jogszabályok által meghatározott profil- és státuszfelosztásához, leképezi azt. Így a legtöbb választ a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok munkatársai küldték be.
A szociális ágazaton belül a gyermekjóléti szolgáltatásokban a munkakörhöz elvárt kompetenciák és képzettségi előírások miatt a diplomások aránya felülreprezentál. A kitöltők ezt a várakozást hozták:
KÉNYSZERPÁLYA? – FÓKUSZBAN AZ ÁLTALÁNOS VÉLEKEDÉS
Felmérésünk egyik hangsúlyos eleme, fókuszkérdése az volt, hogy vajon mennyiben van alapja annak a szakmai vélekedésnek, hogy az ellátórendszerben olyan munkatársak dolgoznak, akik kényszerből választották munkájukat, nem tekintik azt hivatásuknak.
A kitöltők jelentős része örömmel, választott hivatásként, vagy örömmel, pályamódosítóként lépett a szociális és gyermekjóléti ágazatba. A lenti diagrammból is látható, hogy csupán elenyésző, 6,6%-os azoknak az aránya, akik kényszerből kerültek a pályára.
Ez a diagramm azonban két másik kérdésre adott válasszal együttesen értelmezve ad valós képet arról, hogy „valami történik” abban, az átlagosan 13,3 évben, amig a pályán dolgoznak a munkatársak. Ugyanis arra a kérdésre, hogy hogyan viszonyul a válaszadó a munkájához, illetve, tervez-e pályaelhagyást, megfordul a trend: saját megítélése szerint a válaszadóknak csak 44,6-a stabil és motivált, és csupán 8,7%-uk fogalmazta meg azt, hogy biztosan nem hagyja el a pályát és minden körülények között szociális munkás marad!
Ez a fordulat arra hívja fel a figyelmet, hogy az ágazat legértékesebb erőforrásának, a humán erőforrásnak a „hasznosítása” nem optimális keretek között történik.
MIÉRT IS NEHÉZ?
A pályán maradást nehezítő körülmények között hangsúlyos volt az alacsony bérezés, amely komoly egzisztenciális bizonytalanságot okoz a segítők széles körében. A munkabérrel/illetménnyel csupán 2,7%-uk elégedett. A munkatársak egy része napról-napra él, szűkölködik, vagy nagyon szoros beosztással tudja csak megszervezni a napi életvitelét (72,2%). „Az esetek többségében az illetékes családsegítő nehezebb anyagi helyzetben él, mint a gondozott család. Az anyagi nehézségek és az anyagi megbecsülés hiánya több téren kihat az életünkre.”
A kollégák 17,9% érzi stabilnak, váratlan kiadások esetén is kiszámíthatónak az anyagi helyzetét. A nyitott kérdésre adott válaszokból azonban kiderül, hogy többnyire az együttélő, kereső családtagok jövedelme teszi ezt lehetővé. „A jelenlegi anyagi biztonságunkat nem az én fizetésem biztosítja, hanem a férjem keresete.” A bizonytalanságot növeli, hogy öngondoskodásra (megtakarítás, nyugdíj-előtakarékosság, egészségpénztár, vagy egészségbiztosítás, stb) 52,7%-nak nincs lehetősége. A megkérdezettek 27%-a kényszerűen másodállást vállal amellett is, hogy a válaszadók közel háromnegyede rendszeresen végez többnyire fizetetlen túlmunkát annak érdekében, hogy ütemezett feladatait intézményében el tudja látni, vagy hiányzó kollégáit helyettesíthesse.
A munkavégzés során számos fizikai, mentális, pszichés veszély, ártalom jelenik meg. Legjellemzőbben: fertőzésveszély, nyomásgyakorlás, verbális agresszió, fizikai támadás, kutyaharapás, egyéb, telefonos, vagy online zaklatás. Alacsonyabb mértékben, de előfordul a hozzátartozók fenyegetése (22%), szexuális zaklatás (7%) vagy személyes tárgyak kliensek általi megrongálása (6%)
Ezzel együtt jelentős a mentális terhelés, amely szorongásban, alvászavarokban manifesztálódik. Az alacsony társadalmi elismertség, illetve a helyi közösség megbecsülésének hiánya számos esetben negatív önreflexiót okoz, ami a hiteles és pozitív szakmai énkép kialakulását nehezíti. „Nagyon rossz a PR-unk, szemben például az iskolaőrökével”
A válaszadók 67,1%-a szerint munkája, munkavégzése kihat a magánéletére.
Kulcsfontosságúnak tartjuk azonban azt, hogy erőteljesen felvetődik a válaszadókban a kérdés, hogy „van-e értelme annak, amit csinálnak” (40,8%); van-e értelme, társadalmi hasznossága, eredménye a munkájuknak. Egyrészt ez jelzi a szociális munka, mint segítő hivatás útvesztését, a társadalomban betöltött szerepének bizonytalanságát, valamint a szakemberek megélt eszköztelenségét, illetve személyes szakmai ráhatásuk megtapasztalt erőtlenségét a problémák megoldásának elősegítésében. „Saját személyiségünkön kívül nagyon kevés eszközünk van ahhoz, hogy változást érjünk el az ügyfelekkel.” ; „Utánkövetés és tűzoltás jellemzi a pályát”.
Az azonosított és a munkavégzést megnehezítő hiátusok között a rekreációs tér, rekreációs lehetőségek hiányát jelölték meg legtöbben. Vannak intézmények, ahol „a 2m2-es teakonyha tölti be ezt a szerepet két tucat munkatárs számára”. De olyan alapvető szakmai és tárgyi feltételek hiánya is jelentős probléma, mint a biztonsági eszközök (pl. kutyariasztó), önálló interjúszoba (27,2%)!! A fűtés és hűtés megoldatlansága a válaszadók közel negyedének munkáját nehezíti, valamint munka és/vagy védőruha juttatásban sem részesül a válaszadók 15,8%-a.
A RENDSZER BELSŐ VÁZA
A motivációt és munkavégzést elősegítő örömforrások többnyire a szervezeti kultúrából fakadnak és a vezetői kultúrában gyökereznek. A jó kollegiális kapcsolatok, a családbarát munkahelyek, a rugalmas munkaidőkeret, és a szervezett, professzionális mentális támogatás (mint pl. szupervízió, közös rekreációs tevékenységek) a válaszadók szerint részben kompenzálják a hiányos szakmai feltételrendszert.
A KOMPETENCIA-ÉRZÉS SEGÍTÉSE
A válaszadók 8,2 %-a (15 fő) úgy értékelte, hogy szakterületét jól ismeri, képzésekre nincs szüksége. Azonban jelentős részük, 91,8% fontosnak tartja a folyamatos ismeretszerzést a folyton változó társadalmi kihívások, a megoldandó családi problémák tükrében. Preferencia sorrendben vezető helyet foglalt el a belső továbbképzések szervezése, amelyet akár rapid módon, egy-egy aktuális problémához kapcsoltan, külső szakember támogatásával lehet megvalósítani. Szintén preferált az intézménylátogatások, szakmai tapasztalatcserék lehetősége, valamint a nem kreditpontos speciális képzéseken való részvétel lehetősége. A válaszadók értékelése alapján a magas színvonalú, problémaspecifikus szakmai ismereteket nyújtó képzések hiányoznak, nehezen elérhetőek, vagy más szektorokban kínálnak olyan, a gyermekjóléti munkában jól hasznosítható, vonzó tanulási lehetőségeket, amelyeket azonban forráshiányból fakadóan, vagy az egyéni, egzisztenciális lehetőségek behatároltsága miatt nem érnek el a dolgozók. Az önerős, oklevelet biztosító képzésekre a munkáltató erkölcsi támogatása mellett csupán a válaszadói kör 26%-a jelentkezne, azonban abban esetben, ha tanulmányi szerződéssel és tandíjtámogatással nyílna erre lehetőség, 46% ülne vissza az iskolapadba.
„Tudásátadás hiteles forrásból, használható gyakorlati anyagok megosztása a gimnazista és alapképzésben szereplő tudásanyagok helyett”
„Nagyon sok képzés a forprofitban érhető el, amelyik valóban segítené amunkámat. Ezeket miért nem vehetjük igénybe?”
„Régen a, a 90-es évek végén a szociális munkának presztizse volt. Kiváló tanárok tanítottak bennünket. Ma gyorstalpalón végzettek is lehetnek segítők. Egykor specializációs lehetőségekről ábrándoztunk, azt ígérték. Akár klinikai irányban, akár csoportmunka területén. Ebből kizártak minket Magyarországon a pszichológusok. Tulajdonképpen semmilyen specializációt nem kínál a felsőoktatás sem. Megrekedt a szakma. Ahhoz, hogy fejlődjön, olyanoknak kellene részt venni az irányításban, akik értenek is a szakmához, nem bürokraták.”
„Forrásbiztosítás minőségi szupervízióra egyéni és csoportos szinten. Szabad normatívafelhasználás csapatépítő tevékenységekre, ami nem függ a szakmától. Támogatás szabadon választott továbbképzésre.”
„A kreditpontos képzések színvonaltalanok, olyanok tartják, akiknek a terephez közük sincsen, jó kapcsolatokkal kerültek a képzésekbe. Professzionális szakirányú mester képzések alig vannak, vagy semmitmondóak. A főiskolák, egyetemek szerepe a szakmafejlesztésben csekély”
„Szakirodalomhoz olyan jellegű hozzáférés, hogy saját részre vásárolhassak akár félévente meghatározott összegből. /amire gondolok ez alatt: pedagógusok kaptak régen “könyvpénzt”, ezt a szakmában is szívesen látnám. Munkámat segítő anyagokat megvásárolhassam saját részre.”
„Miért nem lehet egyetemek keretében továbbképzéseket szervezni?”
Fontos és hangsúlyos lehetőségnek tartják a kollégák a helyi problémákat feldolgozó szakmaközi programokat, műhelymunkákat.
NYITOTT KÉRDÉSEK
A címadó sor („10 éve töltök ki kérdőíveket és nem változik semmi…”) felmérésünk egyik utolsó, szabadon kitölthető, nyitott kérdésére adott válaszai közül az egyik.
A kérdés arra irányult, hogy a válaszadó véleménye szerint milyen szakmapolitikai, ágazati intézkedések bevezetése támogatná elköteleződését a szociális területhez, illetve milyen intézkedések erősíthetnék személyes szakmai motivációját?
A fenti gondolat a bemutatás elejére kívánkozott akár főcímként is, mert tükrözi mindazt az alaphangot, amelyet érzékeltünk a feldolgozás során.
Egyrészt nagyon sok szabadon megfogalmazott véleményt, javaslatot kaptunk a kitöltőktől, ami azt az üzenetet hordozza, hogy szeretnék, ha az ágazatirányítás nagyobb figyelmet fordítana a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatások területére, az abban dolgozó szakemberek reális szükségleteire, másrészt számos esetben ezek a válaszok hordozzák a burn-out kollektív jegyeit, a reménytelenséget.
Az aktív véleménynyilvánítást jól jelzik a számok: 184 főből 169 válaszadó adott rövidebb, vagy hosszabb választ erre a kérdésre.
A szakterületen dolgozók valamennyien tapasztalják, hogy időszakosan, vagy tartósan kitettek pszichés stresszoroknak, amely könnyen kiégéshez vezethet. Mindannyian érzékelik, hogy a szociális pálya megtartó ereje az elmúlt évtizedekben gyengült.
Ennek korrekciójaként számos javaslat megfogalmazódott a felmérésben, amelyek több éve, évtizede foglalkoztatják a szakembereket. Sajnos, sokan úgy érzik nem kapnak megfelelő válaszokat, illetve azok nem a várakozásaiknak megfelelőek.
Az összefoglalóban megjelenített, és változtatás nélkül átvett válaszok tartamuk szerint halmozódást mutatnak. Egyet-egyet kiemeltünk ezek közül idézettel jelölve.
A fentiekben már ismertetett területeken (bérkérdések, alapvető szakmai tárgyi feltételek javítása, társadalmi megbecsültség, a továbbképzések szükséges reformja) jelzésszerűen az alább ismertetett problématerületeken volt érzékelhető korrekciós, vagy fejlesztési szükséglet. Ezeket nem véleményezzük és értékeljük, csak bemutatjuk az olvasóknak.
ÖSSZEGZÉS
A felmérésben megjelenő leghangsúlyosabb problémák egyértelműen a bérrendezéssel, a mentális- és munkaterheléssel, valamint a szabályozási környezettel kapcsolatosak. Mindezek közül is a legmarkánsabb a bérrendezést, személyi, tárgyi, eszközfeltételeket, kellő ellátási kapacitást biztosító anyagi erőforrások igénye. Az alap- és szakellátások, valamint az alapszolgáltatás-központ-gyámhivatal kooperációjának újragondolása is fókuszba került. Ezeket protokollok, ágazatirányítási eszközök segítségével várják a kitöltők. Kulcsfontosságú a humán-erőforrás minőségét garantáló képzési, rekreációs, segítőt-segítő rendszer is, melynek megújítását, kialakítását igénylik a szakemberek. Ez az egyik pillére a pozitív önreflexiónak, a megélt én-hatékonyságnak és pozitív szakmai önképnek. Kulcstényezőként jelent meg a jogszabályi környezet kiszámíthatóságának elvárása, a jogalkotási folyamatok átláthatósága is. A szakmai hatékonyság kritériumaként erőteljes elvárásként fogalmazódik meg az adminisztrációs terhek csökkentésének igénye, azok könnyen kezelhetővé tétele, az ellátotti, szervezeti és munkatársi jogokat garantáló módon. A kitöltők nyitottak a megújítást támogató, az ágazatirányítással megvalósítható konzultatív folyamatokra, valamint a társintézményekkel közös hálózatfejlesztésre, műhelymunkákra. Kifejezett igényként fogalmazódik meg, hogy az ágazat találja meg saját hangját, kapja vissza társadalmi presztízsét. Emelett a bürokratikus irányba eltolódott ellátórendszer nyúljon vissza gyökereihez, melynek központjában a gyermek van, preventív szemléletben, és amely szabadon hasznosíthat számos kreatív, innovatív megoldást.
A válaszadók a terület szakmai jelenét és jövőképét borúsan írják le, néha a reményvesztettség hangján és kifejezik azt, hogy a közösen kimunkált, a szakemberek valós szükségleteire alapozott megújulás nélkül a pálya olyan mértékben erodálódik, hogy a szakemberek valódi, az egyre komplexebb problémákkal megjelenő hatékony támogatást nem képesek nyújtani a családoknak.
Hangsúlyos azonban az, hogy nagyon sok elhivatott szakember van jelen az ágazatban, akik megfelelő, humánus feltételeket biztosító munkahelyi környezetben a nehézségek ellenére helyt állnak. Úgy érzik azonban, hogy számuk fogyatkozóban van, így napról napra nőnek, koncentrálódnak az egyéni terheik amiatt, hogy helyt tudjanak állni.
Ha a felmérést egy szakmatükörként értelmezzük, az az állítás fogalmazódik meg, hogy igény van a szociális munka valódi professzióként való megélésére, a munkatársak szakmai munkájukban való kiteljesedésére.
A változáshoz szükséges feltételrendszerek jelentős része külső erőforrásoktól (normatív, fenttartói támogatás, pályázat, adományozói hozzájárulás) számottevően függ. A válaszok azonban azt erősítik, hogy aktív, gyakran belső, még meglévő, kreatív vezetői ösztönzőkkel, rugalmas, humánus szervezeti klíma kialakításával részben helyrebillenthetőek az a szakmai elköteleződési dilemmák. A szervezeti kultúra, a vezetői felelősség tehát jelen pillanatban kiemelt hangsúlyt kap, azonban ez a vezetők további leterhelésével jár. Véleményként jelenik meg az is, hogy e területen van még mit tenni, annak ellenére, hogy a kitöltők jelentős része megtartó kapocsként érzékeli a humánus szervezeti klímát. „A humán erőforrás-gazdálkodásban rejlő lehetőségek vagy igen csekélyek, vagy kimunkálatlanok, eseti jellegűek és erősen szervezetfüggők.”
És hogy mit várunk ettől az anyagtól, a vélemények ismeretében?
„Rengeteg felmérést küldtök, ami érdekes és jó… Én már elfáradtam ebben. Köszönöm a munkátokat! Ne fogyjon el az erőtök!!!”
E reménytelen sorok ellenére a felmérés hatásait tekintve bízunk abban, hogy az alapellátás helyzete láthatóbbá válik és visszhangra találnak a javaslatok. Törekszünk arra, hogy e felvetéseket, véleményeket az ágazatirányítás figyelembe vegye. Hisszük továbbá abban is, hogy szervezetek közötti hálózatosodással a szükségletek, igények becsatornázódnak, és kifejezettebben artikulálódnak egy-egy konkrét szakmai kérdésben, fejlesztési területen.
2024.március 14.
Dr. Sajtos Ildikó
© , Adatkezelés