MORZSÁK – Módszertani receptes zsák
Szakmatámogatási hírlevél – II. évfolyam 1. szám – 2023 március
Az országos munkacsoport találkozókon, valamint a szakmai műhelytalálkozókon elhangzottak összefoglalása.
A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által létrehozott módszertani szakmatámogatási hálózat keretén belül az országos szakterületi munkacsoportok lezárták a 2022. évet, melynek során összefoglalták az év folyamán végzett tevékenységüket, és megkezdték a 2023. évi feladatok előkészítését, tervezését, ütemezését.
A Család – és Gyermekjóléti Országos Munkacsoport 2023. februárjában két alkalommal tartott online térben találkozót. A megbeszéléseken a gesztor találkozón elhangzottak összefoglalása során kiemelésre került Dr. Andráczi-Tóth Veronika köszönet nyilvánítása a gyermekjóléti munkacsoport 2022. éves munkája és a vállalt kötelezettségek teljesítése kapcsán. További elismerésként megfogalmazódott a találkozón, hogy a területről érkezett visszajelzések alapján a munkacsoport által az ukrajnai menekültek ellátása vonatkozásában készült szakmai anyag produktív és hatékonyan használható más területek számára is, emellett nagyon hasznosnak bizonyult az óvodai és iskolai szociális segítők számára szervezett online megbeszélés is, melyhez kapcsolódóan további igénymegjelölés is elhangzott. A munkacsoport találkozón a résztvevők a kapcsolattartási ügyeletek vonatkozásában kiküldött és visszaérkezett kérdőívek témakörében egyeztettek és átbeszélték a 2023. évre vállalt feladatokat is, melyek felosztása egy következő személyes találkozó során kerül megvalósításra.
A Hajléktalanügyi Országos Munkacsoport 2022. decemberi találkozóján a résztvevők beszámoltak a területeken tartott szakmai műhelyekről, konferenciákról, egyéb történésekről, a Család és Gyermekjóléti Központok, illetve Szolgálatok és a Regionális Diszpécserszolgálatok protokolljával kapcsolatos visszajelzésekről, a felmerült problémáról. Az utcai szociális munka tananyag vonatkozásában ismertetésre került, hogy lektorálási fázisban tart, várható megjelenési ideje 2023. január eleje. A munkacsoport tagok értekeztek az egészségügyi ellátások és hajléktalanellátás kapcsolatát vizsgáló anyagról, melynek során a szükségleteket, az összehangolás lehetőségeit, a lehetséges fejlesztési irányokat, az egészségügyi centrumok helyzetét, problémáit, a hiányzó egészségügyi centrumok létrehozásának lehetőségeit áttekintették, javaslataikat megfogalmazták. A résztvevők a hajléktalanok egészségi állapotára irányuló kutatással kapcsolatos ötleteiket is megosztották egymással.
A 2023. év első találkozóján tájékoztatás történt a minisztérium megbízásából vállalt feladatról, mely az éjjeli menedékhelyek szakmai ajánlásának kidolgozása. Az ajánlás hatékony segítséget nyújtana és egyben keretet is adna a jelenleg tapasztalt nagyon sokrétűen működő és nagyon magas szolgáltatási palettával rendelkező intézményeknek. A munkacsoport tagok az új feladatok átbeszélése mellett természetesen tovább vizsgálták a Család és Gyermekjóléti Központok, illetve Szolgálatok és a Regionális Diszpécserszolgálatok protokolljával kapcsolatos visszajelzéseket, és a hajléktalanellátásban felmerülő egészségügyi problémákra vonatkozó kutatáshoz használható kérdőív kidolgozásáról is egyeztettek.
Az Átmeneti Gondozás Országos Munkacsoport februári online találkozóján összefoglalásra kerültek a 2022. évben elvégzett feladatok, és a 2023. évre vállalt feladat, mely a családok átmeneti otthona szakmai protokoll készítése. A résztvevők megbeszélték 2023. évre vonatkozóan az országos munkacsoport találkozók gyakoriságát, konkrét időpontjait és formáit, a munkacsoport működését. Az elkészítendő protokollal kapcsolatosan a tartalomjegyzék átgondolása során a tagok értekeztek az áttekintendő dokumentumokról, protokollokról, a konzultáció céljából megkeresendő szakemberekről.
Az Országos Addiktológiai Munkacsoport 2022. decemberi találkozóján a munkacsoporttagok összefoglaló tájékoztatást kaptak az éves feladatellátásról, az elvégzett tevékenységekről, melyet a munkacsoportvezető egy prezentációban is összefoglalt. Az ülésen egyeztetésre, megbeszélésre kerültek még a KENYSZI ütközésekkel kapcsolatos módosítási javaslatok, ehhez kapcsolódóan pedig egy újabb igénybevételhez kötődő probléma is felvetődött, mely a szenvedélybeteg, az idős, a fogyatékos és a pszichiátriai nappali ellátásokat egyaránt érinti. A találkozón érintették a 2023. évi feladatellátásra vonatkozó terveket is. A munkacsoport az idei évben február és március hónap elején is tartott találkozót. A februári alkalommal a munkacsoport az aktualitások mellett megvitatta a KENYSZI ütközésekkel kapcsolatos munkaanyag véglegesítésének kérdéskörét, mellyel kapcsolatban megállapodás született a problémák módszertani szempontú elemzéséről és megfogalmazásáról, a meglévő anyag e szempontok szerinti átdolgozásáról. Az ülés fontos napirendi pontja volt a prevenció kérdésköre, a 16 életév alatti szenvedélybeteg fiatalok kérdése, melyhez kapcsolódóan sok megoldandó feladat van. Javaslatként megfogalmazódott többek között egy módszertani levél készítése a CSGYJ központok, szolgálatok részére, mely a szaktárcai elfogadást követően segíteni tudja a területen dolgozó munkatársakat. A munkába lehetőség van felkérni, bevonni az NSZI gyerekvédelemben jártas munkatársait. A találkozón ismertetésre került a munkacsoport 2023. évi feladata, mely egy szakmatámogatási füzet „Módszerek, lehetőségek és jó gyakorlatok a szenvedélybeteg személyek szociális alap és szakosított szolgáltatásaik körében” címmel. A márciusi ülésen a folyamatban lévő kérdéskörök kerültek lezárásra, illetve további egyeztetésre. A KENYSZI ütközésekről készített átdolgozott, lerövidített anyag az NSZI és a csoporttagok jóváhagyásával megküldésre kerül a minisztérium részére az NSZI-n keresztül. Téma volt továbbá az addiktológiai szakmatámogatási füzethez kapcsolódóan a beérkezett ötletek, szakmai tartalomjavaslatok egyeztetése, a feladat ütemezése. a csoporttagok részéről megegyezés történt, hogy a saját területeiken tevékenykedő intézményektől is kérnek szakmai tartalmat, ehhez kapcsolódóan pedig egy egységes megkereső levél kerül megírásra. A füzet tartalmával kapcsolatban 2023. március 21. napján az addiktológiai és a pszichiátriai országos munkacsoport közös online egyeztetést tart.
Az Országos Pszichiátriai Munkacsoport 2023. februári találkozóját online térben tartották meg. Az ülésen részletes megbeszélésre, értékelésre került a 2022. évben végzett tevékenység, melyik tématerülettel meddig jutott a csoport. A csoport több tématerülettel foglakozott, melyekkel 2023. évben is még lesznek feladatok. A „Támogatott lakhatás gyakran ismételt kérdések” anyag összeállítása, továbbítása az NSZI felé megtörtént. A 2023. év feladatainak tervezése során a megkezdett témák mellett feladat lesz egy pszichiátriai szakmatámogatási füzet elkészítése, melynek határideje 2023. december 31. A márciusi személyes találkozón teljes körűen megbeszélésre kerültek a tématerületek, melyekkel a munkacsoport tárgyév folyamán részletesen foglalkozni szeretne. Témafelelősök hozzárendelése történt a különböző tématerületekhez, résztémákhoz. A szakmai kritériumok a pszichiátriai ellátásban tématerülettel összefüggésben a pszichiátriai ellátáshoz kapcsolódó szakemberhiány, szakmai képzések kérdése vonatozásában a munkacsoport a pszichiátriai ellátás területén dolgozó szakemberek pszichiátriai képzettségét célozta meg felmérni egy kérdőív segítségével országos szinten. A felmérés jó alapot nyújthatna a pszichiátriai képzések jövőbeni tervezéséhez. Pszichiátriai szakmatámogatási füzet tekintetében megtörtént az ötletek és szakmai tartalomjavaslatok megvitatása, a feladatok ütemezése. Az azonos feladat kapcsán szakmatámogatási füzet tartalmával, felépítésével összefüggésben az addiktológiai és a pszichiátriai országos munkacsoport közös online egyeztetést tart 2023. március 21. napján.
SZAKMAI MŰHELY TALÁLKOZÓK ÉS SZAKMAI NAPOK
A TSZR2021-1481 számú és a „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben” projekt támogatásával Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyékben ez elmúlt időszakban műhely találkozó és szakmai nap is sikeresen megrendezésre került.
A Család és Gyermekjóléti szakmacsoport keretében a család és gyermekjóléti központok, szolgáltatók szakemberei számára 2022.11.30. napján Kóny községen került megrendezésre műhelytalálkozó a téli krízisidőszakkal kapcsolatosan. A rendezvény résztvevői meghallgathatták a Segítőház Alapítvány szakemberének előadását a megyei szintű feladatot ellátó krízisautó szolgáltatásról a korábbi év tapasztalatairól, a felmerült dilemmákról, mellyel egybeesnek a szakmacsoport dilemmái is. A program további részében az újonnan megjelent „Konvergencia-régiókban működő család- és gyermekjóléti központok és szolgálatok, valamint a regionális diszpécserszolgálatok krízisidőszakban történő együttműködésére” című protokoll ismertetését követően megvitatásra kerültek a protokollal kapcsolatban felmerült kérdések. A szakmai műhely összegzéseképp a jelen lévő szakemberek egybehangzóan megfogalmazták, hogy komoly problémát jelent a téli krízisidőszakban a segítő szakemberek eszköztelensége, hiszen a krízishelyzetbe került személy körülményeinek rendezéséhez döntően saját kapcsolatrendszerére támaszkodhat, effektív dotáció minimális, vagy egyáltalán nincs. Kiemelten nehéz helyzetben vannak a kis településeken dolgozók, ahol az ellátórendszer lefedettsége is rendkívül hiányos.
Az Addiktológiai szakmacsoport 2023. január 25. napján tartott Addiktológiai szakmai napot a tapolcai Testi Lelki Egészségfejlesztési Központ, a Tapolcai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum és a Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ közös szervezésében a két vármegye szenvedélybetegséggel foglalkozó intézményeinek képviselői és a tapolcai KEF tagszervezetei számára Tapolcán a Tamási Áron Művelődési Központban. A résztvevőket Dobó Zoltán, Tapolca Város Polgármestere, a tapolcai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) elnöke, Németh Rita, főállású szakmatámogatási (módszertani) munkatárs és Magvas Zoltán, a Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Nappali Ellátása szakmai vezetője köszöntötte. Labovszky Tamara, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum társelnökének felvezetője után Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Drogmegelőzési Programok Osztályának osztályvezetője, „Az elterelés megújításának szakmai kérdései” címmel tartott előadást a megjelenteknek, majd Dr. Virányi Anikó Judit a veszprémi Alkohol-Drogsegély Ambulancia elnöke, igazgatója az általuk működtetett intézményeket, szolgáltatásokat, programokat mutatta be. A résztvevők ezt követően Latorczai Gergely addiktológiai konzultáns előadását hallgathatták meg „Kiút a függőségből” címmel. A szakmai nap második részében a vendégeknek egy intézménylátogatás keretében lehetőségük volt betekintést nyerni a Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Nappali Ellátás működésébe. Ezt követően a szekcióülések során a meghívottak részvételével három témakör a „Függőségek kamaszkorban” az „Alkoholfüggőség”, az „Addiktológiai, egészségügyi és szociális ellátórendszer kapcsolata” került feldolgozásra. A továbbiakban a résztvevők meghallgathatták Gönczi Gábor, a székesfehérvári Egészségdokk intézményvezetője előadását a a tinirehabról és a serdülőkori szerfogyasztás tüneteiről, majd Dr. Kapitány-Fövény Máté, klinikai szakpszichológus, addiktológus, adjunktus előadását “Függőség, mint emberpótlék” A szenvedélybetegségek kapcsolati háttere címmel. A záró előadáson nem csak a meghívott szakemberek vehettek részt, hanem a lakosság számára is nyitott volt. A szakmai napon a szakmai információk átadása, a tapasztalatcsere, az edukáció az együtt gondolkodás is megvalósulhatott.
Horváthné Horváth Éva Mária
szakmatámogatási (módszertani) munkatárs
© , Adatkezelés