Szakmacsoportvezető: Katonáné Kovács Ágnes
Menekültekkel kapcsolatban megjelenő problémák,
felmerült kérdések a segítő tevékenység során
Felelős: Katonáné Kovács Ágnes
Feladatütemezés:
Sopron:
Sopronban nem jelent különösebb gondot a Központ és Szolgálat számára a menekült kérdés. Az Ukrajnából a háború miatt menekülők száma nem magas, kezdetben még ennyire sem számítottunk. A városban hamar felállt a védelmi bizottság. Az önkormányzat feladata a menekültek ellátása, amit a védelmi bizottság koordinál, akik a megyei védelmi bizottsággal állnak kapcsolatban. Heti egy alkalommal üléseznek. Az ülésen képviselve van a katasztrófavédelem, rendőrség, a Járási hivatal, ÁNTSZ, a Soproni Szociális Intézmény (SOSZI), a tankerület és 6 nagy civil szervezet is, illetve intézményünk is meghívást kap. Szükség esetén más meghívottat is bevon az önkormányzat a feladatellátás miatt.
Alapvetően kétféle esettel találkozunk, mely helyzetek megoldása némiképp eltérő lehet:
I. A menekült emberek egy jelentős része itt élő, dolgozó rokonaikhoz érkezik, illetve valamely segélyszervezet, egyházi felekezet révén kerül a városba. Az ő ellátásuk mondhatni jelenleg megoldott, különösen igaz ez a segélyszervezetek kapcsán Sopronba kerülő családokra. A tehetősebb családok Soproni rokonaihoz költözés esetén igyekeznek megoldani a helyzetet és mielőbb önálló háztartást kialakítani. A munkásszállóra rokonaikhoz beköltözött hozzátartozók esetében átmeneti megoldásról beszélhetünk, kevés a hely, a gyerekek miatt sem tartható fenn hosszú távon ez az állapot, várhatóan az ő esetükben valami féle segítségre lesz szükség.
II. A nehezebb helyzetben azok a menekült családok, személyek vannak, akik egyszer csak megjelentek a városba, őket az önkormányzat segíti a kijelölt szálláshelyen (Tóth Antal EGYMI kollégiumi helységében). Az önkormányzat létrehozott egy központi számot a városban, ami hívható és ezen keresztül érhetők el a szükséges menekültkéréssel kapcsolatos aktuális válaszok is. Ezt a telefont és az összes többi menekültek ellátásához tartozó feladatot a Soproni Szociális Intézmény kezel, lévén, hogy a hajléktalan és a szociális alapellátás intézményének adottak a feltételei ehhez.
Az önkormányzat által kijelölt szálláshelyen mostanra már működik portaszolgálat is, amit biztonsági őrrel oldanak meg, a biztonsági őrök ellenőrzik a belépéskor átvett kártyákat, így azonosítják a műszakok során a lakókat.
A szálláshelyen biztosítottak az alapvető ellátásuk az ott élőknek. A népkonyha révén naponta kapnak ételt és az egyéb szükségleteiket a SOSZI által begyűjtött adományokból fedezik (pl.: pelenka, tápszer stb.) A Tóth Antal EGYMI-ben elszállásolt menekültek egészségügyi ellátását az Sürgősségi Betegellátó Osztály végzi, de a háziorvosok is kaptak tájékoztatást az ellátás rendjéről.
Szükség esetén a város felkészült a magasabb menekültszámra is, de elsősorban a fűtési szezon végével lehet majd kinevezni újabb épületet szálláshelyként.
A városba érkező menekült személyekről nyilvántartást is kell vezetni, aminek segítségével tudjuk beazonosítani a családokat, egyéneket. Ezen alapadatok felvétele folyamatos, de az érkezők bizalmatlansága miatt olykor nehézségbe ütközik. Az elért személyek körül is sok a bizonytalanság, nem tudni hányan fognak még érkezni hozzátartozóként, ki meddig szeretne maradni a városban, kinek milyen tervei vannak a lakhatást illetően.
A segélyszervezettekkel érkezett gyerekek esetében a törvényes gondviselő kiléte is bizonytalan volt, hiszen több esetben nem szülővel együtt érkeztek a gyerekek. Ezeknek a kiskorúaknak az ügyeik intézéséhez a segélyszervezetnek először meghatalmazásra volt szüksége, hogy eljárhasson a gyerekek ügyében. Ezek beszerzését követően (a határon túl maradt szülők befényképezték a szükséges dokumentumokat), az Idegenrendészet mindenben segítségére állt az ügy előre haladásának támogatásában.
A mi intézményünknek nincs külön megnevezett feladata ebben a folyamatban. A már meglévő segítő tevékenységbe kapcsolódunk be és segítjük kérés esetén az önkormányzatot és a SOSZI-t. A Sopronban erős civil jelenlétnek köszönhetően (Caritas, Baptisták, Ökumenikusok stb.) és az önkormányzat támogatásának hála, sikerült egyelőre elegendő élelmiszert, tisztálkodószereket begyűjteni.
A következőkben a többi városban élő ukrán menekült személy felderítése és annak felmérése szükséges, mennyiben szükséges a segítségnyújtás. Egyik fő kérdés a tankötelezett gyermekek óvodába, iskolába integrálása, mely elsősorban a pedagógusok feladata lesz. Illetve további utánajárást igényel, hogy a két országban eltérő oltásrend miatt, kinek milyen kötelező oltást kell még felvennie, hogy közösségbe járhasson.
Kapuvár:
Kapuvár részéről elmondták, hogy a térségükben eltérő módon történik a menekültek ellátása a soproni mintához képest. Az első menekült személyek érkezésekor még bizonytalan volt az eljárásrend is, ami mostanra már kialakultnak mondható. A győri védelmi bizottság kérte a kapuváriak türelmét a szerveződése idejére.
Jelentős változást hozott, mikor megnyitották Csermajort szálláshelyként, melyet kezdetben a Magyar Vöröskereszt működtetett. A segélyszervezet idő közbeni távozásával azonban a kapuvári Család és Gyermekjóléti Szolgálat feladata maradt az ott élő mintegy 70 fő ellátása. A helyi hatóságokra részben tud csak számítani az intézmény. A szolgálat adományközpontot hozott létre és az ellátást a 38 településtől érkezett adományból biztosítják és az átnézett, rendszerezett adományokból látják el jelenleg is. A családok a szolgálat által szétosztott adományokból élnek és főznek magukra. Az ehhez szükséges feltételek biztosítottak.
Napközben a szolgálat munkatársai osztották be maguk közt a feladatot, ők tartanak ügyeletet, hogy rendszeres kapcsolatban legyenek az ott élőkkel. Komoly gondot okoz azonban, hogy a telephelyen nincs éjszakai felügyelet, magukra vannak hagyva az ott élők.
Jelenleg a menekült emberek érkezését követően a rendőrség a szolgálat készenléti telefonját hívja és a szolgálat munkatársai intézik a további teendőket. Néhány alkalommal a rendőrség vagy az önkormányzat segítségével juttatták el az Ukrajnából érkezetteket a szálláshelyre. Az önkormányzat lehetőségeihez mérten próbál segíteni (pl.: buszt rendelt az idegenrendészethez utazáshoz), de az állami támogatás megérkezéséig kötöttek a lehetőségek.
Győr:
Győrben a védelmi bizottság látja el a feladatokat, amihez csatlakozott a Magyar Vöröskereszt és a Máltai Szeretszolgálat. Elmondható, hogy a városban mindenki akar segíteni. Jelenleg 152 fő van elszállásolva az egyetem épületében, amit most az önkormányzat használ. Próbálkoztak új részleg nyitásával, de azt végül lezárták. Jelen állapotban már kialakultabbak a lakhatás feltételei, de kezdetben nehéz volt megoldani a magas létszám miatt a kielégítő ellátást. Matracok vannak biztosítva a fekvéshez és mostanra már sikerült több mikrót is beszerezni. Az étkezés biztosítását a segélyszervezetek (Vöröskereszt, Máltai Szeretetszolgálat) látják el, akik többféle módon is próbálták az ellátásbiztosítást. Nem egyszerű a feladatellátás ilyen magas létszámmal, a szervezés során is előfordulnak nehézségek.
Az érkezők egy jelentős része munkaközvetítő révén kerül ide, hiszen a családfővel kapcsolatban álló munkaközvetítő segítségével érkezett utólag sok családtag is. Nagy segítséget azonban ezek a szervezetek sem tudnak adni. Próbálnak tárgyalni pl. a tankerülettel, hogy biztosítsanak néhány pedagógust a gyermekek felügyeletéhez, hogy a felnőttek dolgozni kezdhessenek.
Félő, hogy a problémák akkor kezdenek majd igazán láthatóvá válni, ha pár hónap múlva sem sikerül munkát, lakhelyet találni, illetve a jövő kihívása lesz a kiskorúak felügyeletének, tankötelezettségének biztosítása is. Kérdéses, hogy a Győrben szállást kapott személyek kívánják-e kérni a menekült státuszt, sokan viszont elmondásuk szerint szeretnének tovább menni az országból. Biztosan csak pár hónap múlva látszik, hogy hányan szeretnének maradni, akikkel aztán a szociális segítő tevékenységet is meg lehet kezdeni.
Tét:
A téti szolgálat munkatársai tudnak több településen is ukrán menekültekről, azonban a környékre érkezőknek – a talán egy csikvándi családot leszámítva – volt magyar vonatkozása, itt élő rokona stb., így feltehetően ők maradni is szeretnének. A település polgármestere és a védőnő sokat segít, ami megkönnyíti a szolgálat családsegítői feladatellátását. Az érkező családoknak nem minden esetben vannak meg a hivatalos irataik, ami nehezíti a közös munkát, az ügyintézést. Jelentős segítséget kapnak a környéken élő ukrán nyelvet ismerő tanárnőtől, aki a nyelvi nehézségek leküzdésében segíti a szolgálat munkatársait.
A szolgálat tudomása szerint a szerencsi önkormányzat felajánlott egy 30 fős szállást menekültek részére, így ennek kapcsán várható, hogy annak igénybevétele esetén a szolgálat fokozottabb segítségére lesz szükség.
Mosonmagyaróvár:
Az önkormányzat részéről egy személy fogja össze a feladatokat, ő koordinál a többi résztvevő közt. A település hamar reagált a kialakult helyzetre és egy hosszú évek óta üresen álló épületet (kollégiumot) hoztak helyre, ami most szálláshelyként szolgál. Megtalálható benne minden a napi ellátáshoz szükséges helyiség, felszerelés (konyha, fürdő stb.), közel 100 fő ellátásához. Az élelmezés megoldott, az önkormányzat a reggelit, vacsorát biztosítja, a népkonyháról pedig ebédet is kapnak. A helyi szolgálat hivatalos felkérést nem kapott a feladatokban való részvételre, de rendszeres kapcsolatban állnak az önkormányzat kapcsolattartójával és közreműködnek a feladatokban. A menekült családokkal történő kapcsolattartás folyamatos, naponta kimegy egy kolléga, igyekeznek jó beosztást létrehozni, de az éjszakai felügyelet továbbra sem megoldott (éjjel kulccsal zárják az ajtót a lakók, mert tartanak az idegenektől). Az épületben csak nőket és gyerekeket fogadnak. Nehezíti a helyzetet, hogy a körülbelül 30 fős csoportból mindössze 1 személy beszél magyar nyelven, rajta keresztül tudnak leginkább a többiekkel kommunikálni. Az elszállásolt személyek közül sokan nincsenek jó egészségi állapotban, betegesek, többször orvosi ellátásra szorultak, amit sikeresen intéztek is a szolgálat munkatársai. Az orvos asszisztense tud ukránul, és ez nagyban megkönnyíti a helyzetet, a kiskorú gyermekek megnyugtató megvizsgálását is.
Összegzés:
Készítette: Katonáné Kovács Ágnes
© , Adatkezelés