A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által létrehozott módszertani szakmatámogatási hálózat keretén belül a területi szakmatámogatási és szakmafejlesztési szolgáltató központok delegált képviselőinek bevonásával megalakultak és megkezdték működésüket az országos szakterületi munkacsoportok.
A differens szakterületi munkacsoportok az alakuló ülésen a munkacsoporttagok bemutatkozása és a szolgáltatási terület erősségének azonosítását követően meghatározták a munkacsoport rendjének, üléseinek módját és gyakoriságát és egyeztettek a 2022. június 30. napjáig tartó időszak céljairól és munkatervéről.
Az Országos Idősügyi Munkacsoport ülésén kiemelésre került a „A szociális ágazat módszertani és információs rendszerének megújítása” című projekt, mely a munkacsoport későbbi tevékenységéhez és munkatervéhez produktív segítséget nyújthat. A projekt időtartamának lejáratát követően a hálózati tevékenységből összegyűjtött adatok, tapasztalatok, információk egy a szakmatámogató hálózatok által szervezett szakmai nap keretében kerültek átadásra, megvitatásra a területi szakmatámogatási rendszer érintett munkatársaival. Összegzésként megfogalmazásra került, hogy a döntés-előkészítési munka hatékony és eredményes támogatása érdekében a jelenlegi problémákra kell megkeresni a megoldásokat a távlati célok meghatározását ezek mentén lehet realizálni.
Az Országos Fogyatékosügyi Munkacsoport fő célja olyan közvetlen szakmai támogatás nyújtása, mely a fogyatékos ellátás valamennyi területén tud szakmai útmutatót, segítséget nyújtani, kommunikációs csatornákon ajánlásokat közvetíteni, ezáltal elősegíteni a minőségi, magas szakmai szolgáltatás biztosítását.
Az Országos Család- és gyermekjóléti Munkacsoport állásfoglalását kérte az EMMI Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya a Nemzeti Népegészségügyi Központ részéről a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatiról és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV.30.) NM rendelet módosítására érkezett javaslat tekintetében. A javaslat arra irányul, hogy a család- és gyermekjóléti szolgálat a gyermekvédelmi jelzőrendszeren keresztül érkező jelzésre tett minden intézkedéséről tájékoztassa a gyermek egészségügyi alapellátását végző orvost és védőnőt, akkor is, ha nem ők tették a jelzést. A Tárca a módosítást ebben a formájában nem támogatja, egy pontosított, szűkebb tartalmú meghatározást látna szükségesnek. Kérik az országos munkacsoport szakmai álláspontját és javaslatát arra vonatkozóan, hogy a tájékoztatási kötelezettség körét milyen tématerületekre lehetne leszűkíteni, pontosítani úgy, hogy az NNK által jelzett cél is megvalósulhasson, azonban a család- és gyermekjóléti szolgálatok számára se jelentsen felesleges adminisztratív többletterhet. A szakmatámogatási munkacsoport tagjainak véleményezése alapján az intézkedéstől nem várható a gyermekek védelmének erősödése és nem a jogi környezet egyre rigidebb, aprólékosabb szabályozása jelentheti a megoldást, hanem a helyi szintű kooperációs hiátusok csökkentése. A rendelet módosítását minden esetre kibővítetten értelmezhető tartalom szerint nem tarják indokoltnak.
Az Országos Pszichiátriai Munkacsoport tevékenységével kapcsolatban kiemelésre került a felépülés alapú modell, mint központi rendezőelv a szakmai és jogszabályi kérdések, problémák és lehetséges megoldások kapcsán.
Az EMMI Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya által a munkacsoportok vonatkozásában megjelölt fő feladatok mellett minden szakterületi munkacsoportban egyaránt kihangsúlyozásra került a szakterületek speciális problémáinak feltárása, az együttműködések kialakítása. Kiemelt cél, horizontális szemlélettel a szakmai munka olyan irányú támogatása, mely megkönnyíti a területeken gyakorlati tevékenységet végző munkatársak mindennapi feladatellátását.
© , Adatkezelés